Cápamáj uzsonnára
Fotók és videók alapján vizsgálták meg, amint egy orka elejt egy nagy fehér cápát Dél-Afrika partjainál, majd felfalja annak tápanyagokban gazdag máját.
Ismert, hogy az orkák (kardszárnyú delfinek) a nagy fehér cápától se tartanak. 2023. június 18-án a Mossel-öbölben, Dél-Afrika partjai közelében két hajó tartózkodott, az utasaik, valamint a pár száz méterre lévő parton állók is megfigyelhették, amint egy jól ismert, együtt vadászó, csálé hátúszójú orkapár, Port és Starboard megjelent az öbölben. Ez a két orka már-már hírhedtnek számít, 2017 óta számos alkalommal látták őket cápára vadászni a környéken, ezért is kaptak nevet. A terület a cápák régóta használt gyülekező helye, ám a két orka hatására megritkult a jelenlétük.
Nem újdonság, hogy az orkák cápára vagy más nagy termetű állatra vadásznak, ám ezt az esetek elsöprő többségében csapatokban teszik. Ilyenkor az orkák (2-6 fős csapatban) körbeússzák a kiszemelt cápát. Korábban levegőből már filmeztek olyan jelenetet, amelyben a megtámadott cápa kezdett el a támadója körül úszva körözni, ám a támadó társai útját állták. Az a vadászat mintegy 2 órán keresztül tartott, és 6 orka vett részt benne.
Úgy tűnik viszont nincs szüksége a nagy társaságra a két ismert vadásznak, sőt, egyedül képesek elintézni egy-egy cápát. A megfigyelések szerint Port és Starboard is specializált vadász, ínyencként csak a cápák rendkívül tápláló máját fogyasztják el. Eddig úgy tűnik, a magányosan vadászó orkák a fiatal, vagy még nem ivarérett korú cápákat képesek elcsípni, míg a kifejlett cápák vadászatához van szükség csapatmunkára.
Ez történt 2023 júniusában is. Az orkapár külön úszva járta a területet, és Starboard egy kb 2,5 méteres, fiatal, nagy fehér cápát látott meg. Amint megtámadta, megragadta annak egyik melluszonyát, majd ennél fogva számos alkalommal előrelökte az állatot, míg végül lehúzta a víz alá és szétmarcangolta. A videó tanulsága alapján a támadás kezdetétől számítva alig kettő percet vett igénybe az orka számára a cápamáj kitépése és elfogyasztása! Az egyik megfigyelő hajón a kutatóknak azt is sikerült megpillantaniuk, amint Starboard a szájában tartja a cápa kitépett, rózsás árnyalatú máját. Egy ekkora cápaifjonc mája 5-24 kiló között van.
A cápa teteme jellegzetes sérüléseket mutat ilyenkor. Másnap egy hasonló sérülésekbe belepusztult újabb fiatal (3,5 méteres) nagy fehér tetemét sodorta a partra itt a víz, amelynek hiányzott a mája. Ez kb. 1 kilométerre volt az előző napi eset helyszínétől, és bár magát a támadást ekkor nem tudták megfigyelni, a hajóról látszott a tengeren a kitépett máj nyomán szétterjedő zsíros folt, amiből az apróbb falatokat a tengeri madarak még kimazsolázták. A tetemen talált nyomok arra utaltak, hogy ezt a cápát is Starboard ejtette el.
Az egyelőre nem világos, miként képes az orka feltépni a nagy termetű cápákat úgy, hogy hozzáférjen a májhoz. A kutatók szerint az, hogy mennyi ideig tart a vadászat, több tényezőtől függ, és könnyen lehet, hogy az ember közelsége befolyásolja. A most megfigyelt eset egy város közvetlen közelében zajlott, ami biztosan stresszként hat a vadászokra.
Az bizonyos, hogy a világ orkái rendkívül specializált vadászok, egyes csoportjaikról ismert, hogy adott hajfajokat vadásznak például Észak-Amerika nyugati partvidéke közelében, más csoportjaik fókákat részesítenek előnyben, és így tovább. A dél-afrikai cápavadász orkák jól kiegészítik ezt a sokszínű sort. Ahhoz, hogy megóvhassuk őket, különösen fontos megérteni azt, hogy bár egy fajról van szó, a számos eltérő csoportjuk van, és mindegyikre másképp kell vigyázni. A klímaváltozás és az ember okozta stresszhatások azonban minden közösségüket egyaránt fenyegetik.