Fészküket építő őszapók
A korán beköszöntő tavasz, sok érdekességet hozott az idén. Mindig is vágyam volt, hogy leljek őszapó (Aegithalos caudatus) fészket. Többször láttam már fészekanyagot hordó madarakat, azonban a kiválóan elrejtett fészküket eddig nem sikerült megtalálnom.
2024-ben megtört a jég, a kertünkben február közepén egy fagyalbokorsorban, amelynek teljes levélzete nem hullott le a télen, megtaláltam fészküket. Sokszor elmentem mellette korábban, nehezen vettem észre a kusza vesszők közé mesterien megépített madárfészket. Az őszapó pár hosszúkás, két végükön szűkölő otthont épít, felső harmadában egy kerek bejáró nyílással. Az építéshez, felhasználnak mohát, birkagyapjút, tollat. Sok esetben az elcsent, egyébként is nagyon erős pókfonalakkal tarják egyben a remekművet.
A bejáró nyílás előtt minden esetben tollat épít be. A faluhelyen a baromfiudvarból összeszedett tyúktollat. Ennek az a szerepe, hogy a korán költésbe kezdő pár a hideg ellen védje a fészekben lapuló fiókákat, szinte csapóajtóként működik, minden ki- bejárás után.
Minden esetben álcázzák a fészküket. Apró, szürkés, ezüstös színezetű zuzmódarabokat hordanak az építménybe. Az őszapók roppan bizalmas madarak, gyakran nagyon közelről is láthatjuk őket. Testükhöz képest hosszú a farkuk, ha pedig egy ferde farkú madarat lát az emberfia, rögtön tudhatja, hogy a kotló egyeddel hozta össze a szerencse, és a fészek valahol ott lapul a közelben. Ugyanis a testéhez képest kicsiny fészekben, csak úgy tud elhelyezkedni, hogy farkát teljesen elferdíti. Költenek falusi kertekben, folyóparti ligetekben, nagyobb városi parkokban, erdőszéli bokrosokban, kiterjed legelők szegélyén. Évente csak egyszer fészkel. A tojásai apók, fehér alapon vörhenyesen foltozottak, nagyon megkapóak.
Magyarországon védett madárfaj, a természetvédelmi értéke 25000 forint.