Száraz gyepeink ritka lepkéje
A boglárkalepkék családja hazánkban is igen népes: mindenütt gyakori és rendkívül ritka fajok egyaránt tartoznak ide, ilyen például a védett ibolyaszín boglárka. Ez a lepke megtévesztésig hasonlít egy országszerte, sokféle élőhelyen előforduló fajhoz, a közönséges boglárkához. A hím felszíne kék, a nőstényé barna, ahogy ez sok más boglárkára is igaz.
Az ibolyaszín boglárka (Polyommatus thersites) csak odafigyeléssel határozható biztosan: a fonákján látható foltok egymáshoz viszonyított helyzete és finom mintázata árulkodik arról, hogy melyik fajhoz van szerencsénk. A szakterületen jártasaknak sokat elárul az élőhelytípus és az is, hogy milyen növények vannak jelen vagy épp hiányoznak a területen.
Az ibolyaszín boglárka azért is ritka, mert természetközeli gyepek faja, és csak néhány növényfaj jelent tápnövényt hernyói számára. Ilyen a pillangósvirágú homoki baltacim (Onobrychis arenaria). Nem csak a hernyók kedvelik ezt a virágot, a kifejlett lepkék, azaz az imágók is látogatják őket nektárjukért.
Mivel a gyepterületek, különösen a löszgyepek Magyarországon drámai mértékben megfogyatkoztak – a veszteség meghaladja a 90 százalékot – e lepke élettere is erősen beszűkült. Ott, ahol még ma is él, jellemzően számos más ritka fajjal is osztozik az élőhelyen. Ezek a területek tehát kiemelt figyelmet és védelmet érdemelnek.