Hatalmas, ősi sírt rejtett egy olaszországi erdő
Az etruszkokhoz köthető nyughelyet növényzet takarta.
Óriási, szögletes kősírt fedeztek fel az ókori San Giulianó-i sziklanekropoliszban – számol be az Artnet. A közép-olaszországi temető nagyjából 500 nyughelyet tartalmaz, és az időszámítás előtti 7-3. századra datálható. A lelőhely igen nehezen, szakadékokon és sűrű erdőn keresztül közelíthető meg.
A Gentili Restauri cég helyi hatóságokkal együttműködve találta meg a növényzettel borított sírt. A takarítási munkálatokat követően egy jól megőrződött, korábban csak részben látható nyughely bukkant elő.
A sír egyik oldala nyitott, három oldala pedig sziklafalba vájt, és közvetlenül a Királyné sírja, azaz a nekropolisz legnagyobb nyughelye mellett fekszik. Utóbbi sír az időszámítás előtti 5. századból származik, és 14-szer 9,7 méteres.
A lelőhely az etruszkokhoz köthető, ezen népcsoport a rómaiakat megelőzően meghatározó civilizációt alkotott Itáliában, Etruria vidékén, az Arno és a Tiberis folyók között. Társadalmuk az időszámítás előtti 6. században érte el csúcspontját, számos technológiai és művészeti újításukat utóbb a rómaiak vették át, majd tökéletesítették. Bár az etruszkok komoly hatást gyakoroltak az ókori világra, meglehetősen keveset tudni róluk.