Kutyák vagy kígyók?
A friss adatok feltárták, hogy az elmúlt években mely állatokhoz köthetően kerültek kórházba a legtöbben Ausztráliában.
Ausztrália híres (vagy inkább hírhedt) az ott élő veszélyes állatokról, mint a pókok, kígyók, krokodilok, medúzák és hasonlók. Sokan, ha a déli kontinensen az emberre leselkedő fő veszélyforrásokra gondolnak, akkor ezek a vadállatok jutnak először eszükbe. Azonban, amint azt az Ausztrál Egészségügyi és Jóléti Intézet új jelentéséből kiderül, nem ezektől kell igazán tartani. Az eredményeket a Scimex ismertette.
2021-22-ben összesen 23380 fő került kórházba valamiféle állat okozta sérülés miatt Ausztráliában, közülük 12000 fő esetében a sérülést kutya vagy macska okozta! Ez azt jelenti, hogy az összes állathoz köthető kórházi kezelés 53 százaléka a két legnépszerűbb házi kedvenc számlájára írható. A sérülések 22 százalékát haszonállatok (pl. juh, szarvasmarha) okozták, 21 százalékot vadállat, és csak 2,2 százalékot vízi állat. Az adatok csak a kórházi ápolásra vonatkoznak, vagyis az egyszerű sürgősségi ellátást ebbe nem számították bele.
A szakemberek elmondták, hogy a házi kedvencek tartása ugyan sérülésveszéllyel járhat, ám nem szabad elfeledni, mennyi örömet szereznek, és milyen fontosak a fizikai és lelki jóllétünk szempontjából. Mivel minden 3 ausztrálból 2 tart valamilyen házi kedvencet, egyáltalában nem csoda, hogy a legtöbb sérülést is ők okozták.
A szakemberek azt is hozzátették, hogy ugyan 10 százalékkal magasabb volt a kórházi ellátást igénylő állati balesetek száma az előző évekhez képest, ám a covid-19 világjárvány időszakában sok ausztrál választott maga mellé háziállatot.
A sérülések típusát illetően a nyílt sebek voltak a leggyakoribbak (57 százalék), a törések 15 százalékot tettek ki, a különböző mérgekhez köthető esetek 10 százalékot. A legtöbb sebesülést a felső végtagok (46 százalék), valamint a fej és nyak (14 százalék) kapták.
A vadállatok okozták a sérülések ötödét, összesen 4980 esetet. Ezen belül a legtöbbet hüllők, ők 2394 esethez köthetőek – ez 48 százalék. Őket követték az ízeltlábúak (ide a méhek is beletartoznak, súlyosan allergizáló szúrásaikkal) 30 százalékkal, végül 11 százalék a mérges kígyók és gyíkok számláját terheli. Ausztrália a világ legsúlyosabban mérges állatainak ad otthont, azonban 6,6-szer nagyobb eséllyel kerül valaki kórházba nem mérges állat hatására, mint kígyó, pók vagy hasonló miatt.
A tengeri állatok közt a medúzák viszik a prímet, ezek háromnegyedét pedig az irukandzsi medúzáknak nevezett csoport okozza. Ezek az egészen apró, egy centis állatok akár egy méteres tapogatókkal is rendelkezhetnek, de a mérgük rendkívül erős, hetekig tartó fájdalmat okoznak és meg is ölhetik az áldozatot.
Az ausztrál hatóságok azért vizsgálják folyamatosan az állatokkal kapcsolatos kórházi kezeléseket, hogy ebből következtetni tudjanak a szükséges óvintézkedésekre.