Van Goghról neveztek el egy gyönyörű gekkófajt
Gyakran látjuk viszont a természet szépségeit a műalkotásokban, de vajon milyen gyakori, hogy a műalkotás köszön vissza a természetben?
India Tamil Nadu tartománya területén bukkantak rá, a Srivilliputhur-Megamalai Tigris Rezervátum területén arra a két új gekkófajra, amelyek mindegyike csak itt él, vagyis endemikus faj. A felfedezésről a Zookeys folyóirat kiadója, a Pensoft számolt be.
A Van Goghról elnevezett kis gekkó bőrének mintázata és színvilága a Csillagos éj című világhírű festményen látható csillagokéra hasonlít, a fajt felfedező kutatók szerint. A Thackeray Vadvédelmi Alapítvány szakembereinek 2022 áprilisában sikerült rábukkanniuk a sziklák közt élő, de időnként a települések házai közt is felbukkanó állatra.
„Tamil Nadu tartomány biológiai sokfélesége rendkívüli, jóval több mint 50 eddig ismeretlen gyíkfajnak adhatunk nevet, mire befejezzük a munkát az expedíciókon” – mondta el Ishan Agarwal, aki kollégáival a faj tudományos vizsgálatát és leírását elvégezte. Hozzátette, több mint 500 kullanccsal is „gazdagodott” az expedíció során, a legtöbbet azok a száraz erdők tartogatták, ahol a gekkófajra is rábukkantak.
A Cnemaspis vangoghi nevet kapott törpegekkó igazán aprócska, mindössze 3,5 centis (a farkával együtt is csak 6). Egy másik, kissé hasonló küllemű fajt is találtak itt, a Cnemaspis sathuragiriensis nevét az élőhelyét jelentő Sathuragiri-dombokról kapta. Mindkét faj dombvidéki lombos erdőkben, 250-400 méteres tengerszint feletti magasságban él. Nappali életmódúak, de inkább a hűsebb reggeli és esti órákban aktívak, jórészt a köveken találtak rájuk. Mindkét faj élőhelye egészen kis területre korlátozódik.