2024. március asztrofotója: a 12P/Pons–Brooks-üstökös
A megörökített csóvás égi vándor szép látványt ad, az elkövetkezendő napokban is érdemes megfigyelni.
Az elmúlt évben több kitörést is produkáló 12P/Pons–Brooks február végén is meglepett minket egy kisebb kitöréssel, melynek köszönhetően impresszív látvánnyal jelent meg március elején. Az 1812-ben Jean-Louis Pons által Marseille-ben felfedezett, 1883-ban William Robert Brooks által újra megtalált 71 éves keringési idejű 12P/Pons–Brooks-üstökös 2024 tavaszán újra napközelbe került. A mérések alapján meglehetősen nagy, mintegy 30 kilométeres maggal rendelkező csóvás vándor legutóbb 1954 májusában járt a Naprendszer belső területén, vagyis több évtized után lett újra aktív. Északnyugati irányba tekintve április első napjaiban még érdemes megfigyelni, napközelpontját 21-én éri el.
A kép készítője, Majzik Lionel így számolt be a kométa észleléséről: „Szerencsére 2024. március 3-án a mostanában számunkra nem túl kedvező időjárás úgy alakult, hogy a csóvás vándor nyomába eredhettem. A frissen kidobott anyag szinte pajzsként ölelte körül a kómát, csóváját pedig látványos módon formálta a napszél. A fénykép készítésekor a 6,2 magnitúdó fényes és közel két fok hosszú csóvával rendelkező kométa nagyon ígéretes célpont volt.
A Pest vármegyei Tápióbicskén rögzített felvételemet egy Sky-Watcher 80/400 mm-es apokromatikus refraktorral, valamint egy speciális asztrofotós kamerával készítettem az üstökösről, ami az északnyugati horizont közelében volt megfigyelhető.”