Lítiumbányászat fenyegeti az afrikai majmokat
A tiszta energiára való átállás rengeteg ásványi nyersanyagot követel, ami bányászati fellendülést okoz Afrikában.
Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány alapján az afrikai emberszabásúak több mint egyharmadát veszélyezteti a bányászat – írja az MTI. A Német Integrációs Biodiverzitás-kutató Központ (iDiv) szakemberei szerint a mintegy 180 ezer csimpánzt, bonobót és gorillát érintő fenyegetést mindeddig alábecsülték.
A tiszta energiára való átállás, illetve az ahhoz szükséges technológiák miatt az Afrikában található fontos ásványi nyersanyagok, köztük a réz, a lítium, a kobalt és a ritkaföldfémek iránt az utóbbi időkben megnőtt a kereslet, ami a bányászat fellendüléséhez vezetett. A majompopulációkat emellett az infrastruktúra-fejlesztések, az útépítések, a korábban lakatlan területeken felépített települések, valamint a vadászat és a betegségek is veszélyeztetik.
A szakértők olyan, már működő vagy fejlesztés alatt álló bányatelep adatait elemezték, amelyek 17 afrikai országban fekszenek. A létesítmények elhelyezkedését összehasonlították a majompopulációk élőhelyeivel, azt feltételezve, hogy a telepek 10 kilométeres körzetében élő állatokat közvetlenül, az 50 kilométeres körzetben élőket pedig közvetve érinti a bányászat.
A bányák és az emberszabásúak élőhelye közötti legnagyobb átfedéseket Libériában, Sierra Leonéban, Maliban és Guineában mutatták ki. Guineában különösen kiugróak voltak a számok: ott több mint 23 ezer csimpánzt, illetve a majompopuláció 83 százalékát érintheti közvetve vagy közvetlenül a bányászati tevékenység.
A Rewild környezetvédő szervezet a tanulmány nyomán kiadott közleményében arra figyelmeztetett, hogy miközben a klímaváltozás hatásainak csökkentése miatt helyes és fontos a fosszilis energiahordozóktól való eltávolodás, ennek oly módon kell történnie, hogy az ne veszélyeztesse a biodiverzitást.