Rendkívüli orchideát találtak Madagaszkáron

A növény a Darwin által megcsodált faj távoli rokona, és ahhoz hasonlóan igen különleges a beporzása.

Madagaszkár még meglévő erdőinek rejtekén él az a különleges orchideafaj, amelyről a Missouri Botanikus Kert szakemberei számoltak be. Darwin, majd Wallace az Angraecum sesquipedale nevű madagaszkári orchideafaj kapcsán megjósolta, hogy miféle beporzója lehet, a beporzót, egy szenderfajt évekkel később fedezték csak fel, a tudományos leírásához 4 évtized kellett. Magát a beporzást viszont sokkal később, csak 1990-ben figyelték meg.
Azonban úgy tűnik, van még egy orchidea, amely ennek a lepkének (Xanthopan praedicta) a rendkívül hosszú nyelvét használhatja ki. Az újonnan bemutatott növénynek mintegy 4 centis a virága, ám a nektárt rejtő sarkantyúja 33 centi hosszú, ami a Darwin-féle orchideához hasonlóan beporzó specialistát kíván. 1965 óta nem fedeztek fel efféle, különös növényt, az új fajról a Current Biology folyóiratban számoltak be, és a Solenangis impraedicta nevet kapta.
A fajra Madagaszkár középső-keleti részén bukkantak rá először egy tervezett bányához készülő környezeti felmérés során, majd 10 évvel később ismét megtalálták, ekkor egy másik helyszínen. Tariq Stévart szakértői vizsgálatából hamarosan kiderült, hogy eddig ismeretlen fajról van szó, félő ugyanakkor, hogy mind a bányászat miatt, mind pedig a hasonló, különleges növények iránti feketepiaci igények miatt veszélyben van. Az efféle felfedezéseknél ma már bevett szokás, hogy semmilyen formában nem teszik közzé a megtalálás helyét, pont az illegális kereskedelem veszélye miatt.
„Senki ne kérdezze, hol találtuk, csak annyit mondhatunk, valahol Madagaszkáron” – hangsúlyozta Stévart. Az első felfedezése után 15 évvel kerülhetett sor arra, hogy a faj hivatalosan nevet kaphasson, ám ez az idő elegendő volt arra, hogy a szakemberek már aktívan fellépjenek az orchidea fennmaradása érdekében.
Ennek részeként botanikus kerti példányok és a virág magjának készletei is rendelkezésre állnak ma már. Sajnos Madagaszkáron rendkívül nehéz bármit az eredeti élőhelyén megóvni, mivel a világ jövedelmi szempontból hatodik legszegényebb, a természet sokszínűsége szempontjából viszont élenjáró országában az emberek mindent megragadnak a megélhetésük érdekében.
A rendkívüli orchidea beporzását kameracsapdák segítségével nem sikerült még egyértelműen megfigyelni, de csak két lehetőséget találtak a kutatók: a beporzó vagy ugyanaz a szenderfaj, amely a Darwin-féle megjósolt kapcsolatból már ismert, vagy egy másik, hasonlóan nagy szender, a Coelonia solani nevű lepke, amelynek szintén rendkívül hosszú a nyelve. A kutatók bíznak benne, hogy ezúttal nem lesz szükség 4 évtizedre ahhoz, hogy kiderüljön az igazság.
Madagaszkáron 913 ismert orchideafaj él, és ezek 84 százaléka veszélyeztetett, sajnos az új fajra is ez vonatkozik.