Színes nadrággal védekezik egy rovar a ragadozók ellen
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
A közép-amerikai állat riasztó hatását a helyi ragadozó madarak segítségével vizsgálták meg.
![](https://ng.24.hu/uploads/2024/04/original.jpg)
Magyar névvel nem rendelkezik az az angolul igen találóan matadorpoloskának nevezett rovar (Anisoscelis alipes), amelynek igen díszes külleméhez ragyogó piros mintázatú „nadrág” is jár. A karimáspoloskák közé tartozó állatka teste fekete-fehér, feje és hátsó lábainak rendkívüli módon kiszélesedő lábszára pedig narancsos lángvörös.
Az efféle színösszetételű állatok igen nagy valószínűséggel figyelemfelhívó színekként viselik e csinos árnyalatokat, a poloskák esetében ez az általuk termelt kellemetlen ízű és szagú váladékra utal. A ragadozók igen hamar megtanulják, hogy az ilyen élénk mintázatú, egyébként ízletes zsákmánynak tűnő állatokat nagyon nem célszerű megkóstolni.
Azonban a történetben van egy csavar: a karimáspoloskák között elég sok visel kiszélesedő nadrágot, bár egy sem ilyen feltűnő színűt (a hazánkba behurcolt nyugati levéllábú poloska is ezekhez tartozik, nálunk nincs őshonos karimáspoloska, amelynek volna nadrágja). E nadrágok az esetükben a párválasztást szolgálják, nem a ragadozók elleni védelmet, a matadorpoloskák esetében viszont felkeltette a Smithsonian Trópusi Kutatóintézet (STRI) szakembereinek és kollégáiknak gyanúját, hogy mindkét nem viseli és lobogtatja piros nadrágját. Amennyiben a párválasztáshoz kötődne e testrész, akkor különbözne ebben a hím és a nőstény.
Ha viszont nem e célra való a nadrág, akkor bizonyítani is kellene, hogy valóban elriasztja a ragadozókat. A kutatók két madárfajt és néhány ártatlan tücsköt vontak be a kísérletekbe. A tücskök egy részének hátsó lábaira a matadorpoloskák nadrágját imitáló zászlókat ragasztottak, másik részüket viszont eredeti formájukban hagyták, ezután jöttek a madarak: a kutatók mérni kezdték, melyik tücsökből mennyit és milyen gyorsan ettek meg.
A matadorpoloskákat is felkínálták a madaraknak, és amikor a nadrágjukkal együtt látta őket a madár, rá se hederített a zsíros falatra.
A tücskökre applikált nadrágoknak ugyanakkor nem volt olyan riasztó hatásuk, bár kicsit többet gondolkodtak a madarak, hogy miféle szerzetet látnak, végül bekapták a nadrágos tücsköket is. Úgy tűnik, hogy a nadrág önmagában kevés, a matadorpoloskák teljes megjelenésére szükség van ahhoz, hogy a madár étvágya elszálljon. Ez azt jelenti, hogy a poloska lábbillegetése, és a testének szintén riasztó mintázata a színpompás nadrágokkal együttesen hat.