Elképesztő utat tett meg egy hazánkban mentett kis hattyú
A sérült madarat Magyarországon jelölték meg, majd gyógyulása után útra kelt.
2024. március 2-án egy sérült kis hattyút találtak a Pestvármegyei Acsán – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) oldalán. A madár nem tudott felszállni, ezért állatorvoshoz szállították, így derült ki, hogy a jobb lába sérült, a röntgenfelvételek pedig egy sörétszemet is kimutattak a testében. Utóbbi nem akadályozta a mozgásban, ezért nem végezték el a kockázatos műtétet, lába pedig egy hét alatt rendbe jött.
Az MME Madárgyűrűzési Központ munkatársai a gyors gyógyulást látva felvették a kapcsolatot a Belga Madárgyűrűzési Központtal, ahonnan a kis hattyúk európai gyűrűzésének nagy részét koordinálják. Didier Vangeluwe, a központ vezetőjen nemcsak színes jelölőt, hanem GPS-jeladót is szerzett a csapat számára.
A jeladós követés engedélyhez kötött, a vizsgálatba Dr. Boros Emil irányításával az Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézet Állatökológiai Kutatócsoportja is bekapcsolódott. Március 15-én a hattyút a Nógrád vármegyei Szécsény mellett, egy mocsaras élőhelyen engedték el, a madár egy hónapon át a területen maradt, és a fajra jellemző normál viselkedést mutatott.
Április 12-én este aztán váratlanul útra kelt, egész éjszaka repült, majd másnap reggel egy kis, romániai víztározón landolt. Délig pihent, aztán ismét elindult, és a Gyergyói-havasoknál átkelt a Kárpátokon. Április 14-én reggel megint csak útra kelt, dél környékén pedig már a Fekete-tengernél volt, az utolsó jelek Odessza környékéről érkeztek.
Ez azt jelenti, hogy a példány két nap alatt mintegy ezer kilométert repült.
A kis hattyú Ázsia tundravidékén fészkel, telelőterülete elsősorban Európa északi-tengeri partvidéke, valamint egyes nagyobb folyók torkolatvidékei, például a Duna-delta. Magyarországon ritka kóborló, a mostani az első itthon jelölt egyed, adatai segíthetnek jobban megérteni a fajt.