Az egyedüli vonuló harkályféle
Április elején hallottam az első nyaktekercset (Jynx torquilla), 2024-ben. Jellegzetes hosszan tartó, hangos „ví-ví-ví-ví” hangján szólalt meg a Veszprém vármegyei Szentimrefalva határában.
Sokan nem is gondolnák, hogy a harkályokkal rokon madár, és a harkályfélék közül az egyetlen vonuló. Hazánkban általában április első heteiben érkezik meg afrikai szállásáról. Rejtve mozog a leginkább fakéreg színéhez hasonlítható jószág, így leggyakrabban a folyamatos „ki-ki-ki” kiáltása fedi fel csak a kilétét.
Varga Ferenc ornitológus figyelte meg először a Karancs-Medves hegység erdeiben az odút készítő nyaktekercset, általában harkályok már kész odúinak az aljában, vagy pedig pudvás, kevésbé kemény fában mint a nyár, a fűz vájja odúját. Kertekben, nagyobb parkokban mesterséges fészkelőodút is elfoglalhatja, bár ez ritkaság számba megy.
Fiókáit gyakran hangyák bábjaival eteti, a bábokat, hangyatojásokat a hosszú, kiölthető nyelvével szedi össze a kéregrepedésekből. Fészekalja 7-12 hófehér tojásból áll, fészeképítő anyagot nem használ, így a puszta aljzatra teszi le tojásait.
Van egy érdekes tulajdonságuk ezeknek a madaraknak: mikor az egyik gyűrűzés alkalmával kézbe vettük őket, a fejüket gyakran leejtették vagy teljesen kicsavarták a nyakukat, szinte halott madár látszatát keltve, nos innen ered az elnevezése is.
Érdekesség, ha egy ragadozó érkezik egy nyaktekercs által lakott odúhoz, akkor a fiókák is sziszegő hangot hallatnak, hisz a kígyóktól sok madár és emlős meghátrál. A természet csodálatos védekező mechanizmusa e jelenség a fajfennmaradás érdekében.
Népi elnevezése a jajgató madár, sziszegő madár, nyaktekerítő. Védett madár, érteke 50 ezer forint.