Zsákmány is lapult az odúban a bagolyfiókák mellett

Ifj. Vasuta Gábor idén 12. alkalommal várta mesterséges költőodúkkal a macskabaglyokat.

Idén március végen kezdődött és a napokban ért végett a Somló hegy környéki erdőkben, ligetekben és kastélykertekben kihelyezett macskabagoly (Strix aluco) mesterséges költőodúk ellenőrzése. Immáron 12. esztendeje várom a baglyokat e segítséggel.
A tavalyi és az elmúlt évekhez képest harmincöt százalékos volt a visszaesés a költéseket illetően.
Páronként a fiókaszám is gyenge volt, több odúban nem leltem baglyokat. Érdekességként megemlítendő, hogy egy beerdősült legelőerdőben lévő odúban a háromhetes fiókák mellett egy süldő nyúl volt a zsákmányállat. A kutatók a köpetvizsgálatokból következtethetnek a baglyok táplálkozására, kivétel a macskabagoly, hiszen itt csak csonttöredékek találhatók meg a szőrgombócokban, így mindig örömmel veszem az odúban heverő prédákat.
A faj köpeteinek elemzéséből megállapítható, hogy zsákmánya rendkívül változatos. Mint erdőlakó, az énekesmadarakon kívül elsősorban erdei egerek, erdei pocok, nagy- és mogyorós pele szerepel az étrendjében. Különösen a téli hónapokban jelentős a madárfogyasztása. Köpetei nehezen gyűjthetők, mert zsákmányolása során köpetel, szemben az erdei fülesbagollyal, amely nagy csapatokban telel télen.
Elnevezése a macska nyávogásához hasonlító hangjából ered. A macskabagoly hazánk területén gyakori költőfaj, még a budapesti nagyobb parkokban, a zöldövezeti budai kertekben is előfordul, ahol idős fák állnak. Jellemző költőhelyei azonban a középhegységi erdők, folyóárterek ligeterdei, arborétumok.
Magyarország területén természetvédelmi oltalom alatt áll, védett értéke 50 000 forint.