Kotlik a háborítatlan erdők költő madara

Ifj. Vasuta Gábor ezúttal egy kotló fekete gólyát figyelt meg.

A napokban lestem meg egy Somló környéki háborítatlan erdőben a fekete gólya (Ciconia nigra) fészkét, és nagy örömömre szolgált, hogy a művelés alól kivont területen már kotlott a madár. Ilyenkor tisztes távolságból, nagynagyítású, állványra szerelhető távcsővel lesem meg a fészket csendesen, minden zajt kerülve közeledek felé.
A fekete gólya nagyon érzékeny bármilyen jellegű zavarásra a fészke környékén.
A madár nem véletlenül választotta ki ezt az erdőfoltot, mert a közelében található – régen használt – kubikgödrökben időszakos vízborítás szavatolja számára, hogy hüllőkben és kétéltűekben gazdag a terület, amelyek a fő táplálékállatait jelentik.
Az erdőben álló idős cserfák jó alapot szolgáltatnak a fészek számára. A fekete gólya nagy gonddal választja ki a fészek helyét az erdőben. Az esetek nagy többségében vastag oldalágakra vízszintesen építi meg a fészkét.
A kedvező költési adatottságok így adottak voltak a faj számára. Ilyen esetben a természetvédelmi hatóságoknak lehetőségük van a termelés, fagyűjtés azonnali leállítására, szüneteltetésére, hiszen egy, hazánkban ritka madárfaj megtelepedéséről van szó.
Fő tápláléka a hal, a béka, a gyík, a gőte és a kígyó. Vízi rovarokat, apró emlősöket alkalomadtán zsákmányol.
Egy esetben fekete gólya fiókák gyűrűzésekor a fészekben több domolykó tetemet találtunk. A fiókák felnevelkedése hosszú, és nagyon függ a csapaték mennyiségtől kirepülésüknek a sikere, éppen ezért évente csak egyszer költ.
A fekete gólya Magyarországon fokozottan védett faj, a természetvédelmi értéke 500 ezer forint.