Így választanak vándorutat a gólyák
Egy új, német kutatás feltárta, miként döntik el a gólyák, hogy mely fajtársaikkal és milyen útvonalon teszik meg az évszakos vándorútjukat.
A Max Planck Intézet számolt be arról a Current Biology folyóiratban közzétett kutatásról, amelyben német gólyák vándorlási szokásait mérték fel. Összesen 158 madarat szereltek fel jeladókkal, amelyek alapján az egyedek egész életéből sikerült adatokat gyűjteni. Ezekből feltárult, hogy a gólyák szándékosan keresnek olyan útvonalakat, amelyeket sok fajtársuk is bejár, és ez különösen a fiatal példányokra jellemző.
„Izgalmas azokat a jeleket látni, hogy a gólyák szándékosan választják, hogy másokkal repülnek együtt” – mondta Hester Brønnvik, a kutatás egyik résztvevője. „Ahogy gyűlik a tapasztalatuk a vándorutakról, úgy válnak egyre függetlenebbé a társaik hatásától.”
Most először sikerült bizonyítani, hogy a gólyák szándékosan egymással vándorolnak, és nem csupán az tereli őket egybe a vándorútra, hogy ugyanazokat a kedvező környezeti körülményeket részesítik előnyben.
A 158 német gólya egész élete során gyűjtött GPS-adatai óránkénti felbontásban arról számoltak be, hogy hol is volt az adott gólya. „Egész életük során követhettük e gólyák teljes vándorútját, 3 hónapos fiatal koruktól egészen 9 éves, igencsak tapasztalt korukig, amikor utolsó vándorútjaik egyikére indultak” – magyarázta Brønnvik.
A kutatók feltárták, milyen társas viszonyokkal találkoztak az állatok migrálásuk során, majd modellezéssel, statisztikai számításokkal hasonlították össze az egyes lehetséges útvonalakat. Ebből kiderült, hogy voltaképp miért is mentek egy bizonyos úton, és miért nem egy másikon.
Az elemzés feltárta, hogy életkorától függetlenül minden gólya olyan utat választott, amit más gólyák is. Azonban, ahogy idősebbé és tapasztaltabbá vált egy madár, úgy vált ez az összefüggés egyre gyengébbé, vagyis egyre kevésbé volt fontos egy gólya számára a társaság, és inkább választotta az egyéb szempontból kedvezőbb utat, ha elég tapasztalata volt már. A kutatók szerint ez azt jelzi, hogy a fiatal, még tapasztalatlan példányok sokkal inkább támaszkodnak a társaik tudására a saját túlélésük érdekében.
„A gólyáknak meg kell találniuk a láthatatlan termikeket, amelyek segítik a röptüket, illetve az élelmet is a pihenőhelyeken út közben” – mondta Andrea Flack, a kutatás vezetője. „Ha másokat követsz, könnyebben, gyorsabban rábukkansz ezekre az alapvető fontosságú dolgokra.”