Nem csak a háziasított kutyáinknak cuki a nézése

Úgy tűnik, nem csak a mi kedvünkért tudják egyes kutyafélék felvenni azt a cukin nézős arckifejezést, ami olyan ellenállhatatlanná teszi őket.

Néhány éve egy vizsgálat arra jutott, hogy speciális izmoknak köszönhetik háziasított kutyáink a cuki „kiskutya szemeket”, azt a nézést, amivel olyan sokunkat elbűvölnek. Egy nemrégiben közzétett új tanulmányban arról számoltak be az arizonai Midwestern University kutatói, hogy az afrikai vadkutyák, ezek a gyönyörű és veszélyeztetett állatok ugyanolyan izmokkal rendelkeznek, és szintén képesek a „kiskutya” tekintetre.
Az öt évvel ezelőtti kutatásban arra jutottak, hogy kimondottan az emberrel való kommunikáció miatt alakulhatott ki a háziasításkor a kutyáink speciális nézése, illetve az ezt biztosító izmok. Most ezt a felfedezést cáfolták az arizonai kutatók.
A kiskutya szemek nem csak a mi kedvünkért, nem csak a háziasított kutyáinkban jöttek létre
– mondta Heather Smith, a vizsgálat vezetője a Nature-ben közzé tett ismertetőben. A speciális izom az eb szemöldökét mozgatja, és míg a háziasított kutyákban jól fejlett, addig a farkasokban szinte egyáltalában nincs meg.
Ha viszont a kutya-ember kapcsolat hatására fejlődött ez az izom, akkor felmerül, hogy vajon az afrikai vadkutyáknak szükségük lehet rá? E kutyafaj a Szaharától délre él, erősen társas, és már igencsak ritka, alig 8000 vadon élő egyede van, ezért elég nehéz feladat tanulmányozni a viselkedésüket.
A kutatók egy amerikai állatkert elpusztult afrikai vadkutyájának boncolása során találták meg azokat az izmokat, amelyekre a 2019-es, háziasított kutyákat vizsgáló kutatás is rátalált. A vadkutyák ezen izmai pont olyan jól fejlettek és erősek, mint a házi kutyáinké, ez pedig azt jelenti, hogy a kutyáink talán mégsem a mi kedvünkért növesztették ezeket az izmokat.
A kutatók szerint az érintett izmok az afrikai vadkutyák egymás közti kommunikációjában kapnak hangsúlyt. Azt tudtuk már, hogy a csapatos vadászat szervezésében a hangos kommunikáció lényeges elem, ám eddig más típusú kommunikációikat nem vizsgálták.
A kutatók szerint könnyen lehet, hogy számos kutyaféle arcizmai közt megtalálhatók ezek, ehhez persze kiterjedtebb vizsgálatokra volna szükség. Pusztán az izmok megléte még nem jelenti azt, hogy kulcsszerepe lenne a használatuknak.