A lakosság segítségét kéri az MME
Az elkövetkező időszakban a vizektől távol is találkozhatunk teknősökkel.
Közleményben hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME) a teknősvédelemre. Mint kiemelték, a májustól júliusig terjedő tojásrakási időszakban a vizektől több száz méteres vagy akár néhány kilométeres távolságban is találkozhatunk mocsári teknősökkel.
Amennyiben a példányok az úton bukkannak fel, álljunk meg, és segítsük nekik. Az észlelést rögzíthetjük az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapján vagy okostelefonos alkalmazáson keresztül.
Hazánk egyetlen őshonos teknősfaja a mocsári teknős. Noha a példányok életük nagy részét a vízben vagy annak közelében töltik, a nőstények fészkeiket a szárazföldön, laza talajú, vízelöntéstől védett, magasabban fekvő területekre rakják. Ilyenkor az állatok gyakran kényszerülnek mozgásra az élő- és a szaporodóhelyek közötti utakon, ahol a járművek fokozott veszélyt jelentenek rájuk.
Az MME azt kéri, hogy ha úton áthaladó teknőst látunk, álljuk meg, emeljük fel, és rakjuk le pár 10 méteres távolságra, ügyelve arra, hogy abba az irányba vigyük, amerre eleve tartott.
A felnőtt teknősöket ne vigyük vissza a vízhez, mert ezzel nemhogy segítünk rajtuk, hanem inkább megnehezítjük a dolgokat.
A teknősök vonulásuk során kertekbe is betévednek, ahol a kutyák okozhatnak számukra problémát. Az MME szerint ilyenkor ne a teknőst zavarjuk, inkább a kutyát zárjuk be arra az időre, amíg a hüllő elhaladt.
Az elkövetkező időszakban egyébként idegenhonos fajokat is megfigyelhetünk. Ilyen esetekben a legjobb, ha a teknőst elvisszük a legközelebbi állatkertbe, ahol gondoskodni fognak róla.
A szervezet arra kéri az autóval, kerékpárral közlekedőket, hogy fokozottan figyeljenek az utakon áthaladó vagy éppen ott napfürdőző állatokra (a teknősök mellett a kígyókra, gyíkokra, sünökre is) és, ha tehetik, segítsék át őket az úton. Amennyiben bárkinek tudomása van a mocsári teknősök által gyakran használt vagy nagyszámú állat elütésével érintett útszakaszról, értesítheti az MME-t. Az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapján, illetve az ingyenes Android és iOS rendszeren is futó alkalmazáson keresztül mindenféle kétéltűről és hüllőről lehet információt beküldeni.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen teknősfajjal találkoztunk, akkor a határozásában segítségünkre lehet a Kétéltű- és Hüllőhatározó okostelefonos alkalmazás, mely szintén elérhető mind az Android, mind pedig az iOS rendszert használó készülékeken.