Titokzatos madár lakja a hazai réteket
Ifj. Vasuta Gábor egy májusi napon lett ismét figyelmes a haris jellegzetes hangjára.
Az idei esztendőben május 9-én Veszprémgalsa határában, a Kígyós menti réteken nézegettem a növényeket, amikor fényes nappal, a magas füvű réten éles hangján megszólalt a haris (Crex crex) szinte mellettem. Ilyenkor az embert mindig végigfutja a borzongás, és szívét öröm tölti el.
Persze ekkortájt még akár átvonuló madarak is akadhatnak, de költeni is itt maradhatnak. Bár sajnos a tendencia nem utóbbi, hiszen egyre szárazabbak a nyarak, a haris pedig a vizenyős réteket kedveli, ahol bőven akad számára táplálék.
Tudományos, latin nevét éles „kreksz-kreksz” hangja alapján kapta. A népi elnevezése, a kétkés –amely Baranya vármegyében még napjainkban is használatos – szintén a hangjából származik.
Megpillantása a rendkívül rejtett életmódja miatt nagyon nehéz, szerencse kell hozzá.
A költőterület foglalásakor intenzíven szólnak, a költés idején ez alábbhagy.
Az európai költőállományok drasztikus csökkenését figyelhetjük meg napjainkban, régebben hazánk területén is sokkal gyakoribb költőfajnak számított. A sérülékeny madarak kategóriájába tartozik. Fontos szerep jut Magyarországnak a számára alkalmas élőhelyek megőrzésében. Korábban vadászható faj volt, ma szigorú védelem alatt áll.
A magyarországi költőállománya a kézi kaszálás elmaradásával, az intenzív gépi kaszálás megjelenésekor kezdett látványosan lecsökkenni. A korábbi aszályos esztendők tovább zsugorították a hazai populációt. Jellemzően az üde, nedves, magas füvű rétek, valamint a rekettyefűzzel, facsoportokkal tagolt magassásos mocsárrétek költőmadara. Ezen speciális élőhelyek sajnos egyre eltűnőben vannak országszerte.
Évente csak egyszer költenek a párok. A fészket a tojó építi: gödröt kapar, majd ebbe rakja viszonylag magas, száraz növényi részekből álló, 15 cm átmérőjű fészkét. Csak a tojó kotlik.
Tápláléka csigákból, pókokból, bogarakból, szitakötőkből, gilisztákból, hangyákból tevődik össze. Szeptember közepén vonul el hazánkból, a telet Kelet-Afrikában tölti. Fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.