Problémás medvéknek épül központ Romániában
Olyan bocsok, anyamedvék és kifejlett hímek kerülnek majd a központba, amelyek lakott területen okoznak problémát, és viselkedésük miatt nem lehet őket más térségbe áthelyezni.
61 hektáron épül rehabilitációs központ a lakott területekre bejáró, illetve ott problémákat okozó romániai barnamedvék számára Brassó közelében – számol be az MTI a Biz Brasovra hivatkozva. A létesítmény a dél-erdélyi nagyváros térségében lévő Tömös-völgyben (Valea Timisului) épül, egy Brassó önkormányzatának tulajdonában lévő területen. Az építkezés szerdán kezdődött meg Mircea Fechet román környezetvédelmi miniszter jelenlétében.
A tárca szerint a projektben a román állami és a brassói erdészet, valamint az erdészeti kutatási és fejlesztési központ is részt vesz. A Tömös-patak völgyében megvalósuló központ a barnamedvék védelmét, rehabilitációját szolgálja, és mintegy száz egyed befogadására alkalmas.
Ide olyan bocsok, anyamedvék és kifejlett hímek kerülnek, amelyek lakott területen okoznak problémát, és viselkedésük miatt nem lehet őket más térségbe áthelyezni.
„Románia bizonyította, képes kezelni Európa legnagyobb barnamedve-állományát” – mondta Fechet. A tárcavezető szerint a Kárpátokban él az európai állomány több mint 40 százaléka, számuk 6400-7200 egyedre tehető.
A Tömös-völgyi rehabilitációs központ tízmillió lejből (778 millió forint) valósul meg, ebből 6,5 millió lej (505 millió forint) az építési költség. A finanszírozás 85 százaléka az Európai Uniótól, a többi a román államtól származik.
A településekre bejáró medvék Románia számos térségében okoznak gondot. Hargita megyében például idén már több mint száz alkalommal kellett riasztani a lakosságot a védett állatok jelenléte miatt. Csíksomlyón szerdán három medvét lőttek ki a hatóságok, miután a fiatal, kukázáshoz szokott állatokat semmilyen más módszerrel nem sikerült távol tartani a településtől, és veszélyeztették az emberek biztonságát.