Símaszkot visel a kígyó, amelyet csak most fedeztek fel
A gyönyörű aranyszínű, fekete maszkos kígyót az Arab-félszigeten fedezték fel, egy olyan területen, ahonnan eddig nem voltak ismertek a rokonságába tartozó fajok.
Olyan, mint egy kirakós hiányzó darabja – legalábbis a kígyókkal foglalkozó kutatók ekképp hivatkoznak az új, Szaúd-Arábia területén felfedezett kis kígyóra. Az állatka Hedzsasz (angolos átírásban Hejaz) régióban – ide tartozik Medina és Mekka is – került elő, erről kapta a nevét is: Rhynchocalamus hejazicus.
A fekete gallért és maszkot viselő aranybarna változata mellett teljesen feketét is találtak a herpetológus szakemberek. A felfedezésről a Zoosystematics and Evolution folyóiratban számoltak be a kutatók, a tanulmányt pedig a kiadóvállalat ismertette.
A faj legközelebbi rokonai nagy területen elterjedtek, ám e területen volt egy, mindeddig kígyómentesnek gondolt régió, ami a levantei partoktól egészen Jemenig, Ománig terjedt. Mivel a környezet itt is hasonló volt a többi rokon élőhelyéhez, a szakemberek joggal feltételezték, hogy itt is kell legyen ebből a kígyóból, ám egészen eddig nem sikerült rábukkanni.
Ennek több oka is van. A faj köves sivatagban, minimális növényzet között él, ráadásul főként éjjel aktív, eddig az összes példányát éjszaka sikerült megpillantani. Emberközeli, zavart területeken is előfordul, és jelen tudásunk szerint úgy tűnik, nincs veszélyben a faj. Az, hogy sikerült rábukkanni, arra is reményt ad, hogy további fajok kerülhetnek még elő innen.
A kígyófaj 38-64 centi közti példányaival találkoztak a kutatók, vagyis kis termetű állatkáról van szó. A faj nem termel mérget, tápláléka főként rovarokból áll.
A felfedezést rengeteg terepi munka előzte meg, Al-Ula ősi eredetű sivatagi oázis-város környezetében végeztek rendszeres felméréseket, 2017-2023 közt keresték a lehetséges fajokat. A városvezetés a területen a természetvédelmi tevékenységet, tudományos munkákat egyaránt nagy erővel támogatja.
Ennek részint az is az oka, hogy a várostól alig 22 kilométerre található Szaúd-Arábia első világörökségi helyszíne, a Hegra, amely szépségében, építményeiben Petrához hasonlítható, így a turizmus fontos tényező. Ehhez pedig a különös sivatagi élővilág is hozzátehet.