A kakukkoknak köszönhető néhány új madárfaj kialakulása

Két évtizednyi kakukk-kutatás feltárta, miként vezethet el a madárfajok közti küzdelem az újabb fajok kialakulásához.

A Science folyóiratban jelent meg az a kutatás, amelyben igazolták, hogy az egymással szoros kapcsolatban álló fajok, mint a kakukk és a fiókáit felnevelő gazdafajok evolúciójukban is hatnak egymásra, és ez új fajok kialakulásához vezet. A kutatást a Cambridge-i Egyetem ismertette.
A kakukkok és a gazdamadárként használt fajok között fegyverkezési verseny zajlik, mindegyik madár igyekszik olyan tulajdonságokra szert tenni, amellyel túljárhat a másik trükkjein. A kakukk például képessé válik arra, hogy a gazdafajokéhoz egyre jobban hasonlító tojásokat rakjon, míg a gazdafajok egyre újabb módszert találnak arra, hogy így is képesek legyenek megkülönböztetni az idegen tojást a fészkükben, vagy épp változtatnak a saját tojásaik küllemén.
A rézkakukkok (Chrysococcyx-fajok) egyes apró énekesmadarak fészkébe rakják tojásaikat, és az általában elsőként kikelő kakukkfióka a nevelőszülő madár saját tojásait kilöki a fészekből. Ezután a nevelőszülő gondosan felneveli a kakukkfiókát – az ugyanis meglepően hasonlít a sajátjára.
A legtöbb rézkakukk egyetlen madárfaj fészkeit parazitálja, azonban van néhány, amelynek több gazdafaja is lehet. Ez utóbbiak esetében természetesen nem hasonlíthat minden egyes lehetséges fiókára egyszerre a kakukk kicsinye, vannak olyan kakukkok, amelyeké az egyik gazdafajra, vannak, amelyeké egy másikra hasonlít jobban.
Ezek a kis eltérések aztán a felnőtt madarakban is megmaradnak, hiába tartozik mindegyik egyazon kakukkfajba, picit eltérő színűek és picit eltérő énekűek lesznek. Ennek hatására aztán azok a felnőtt madarak fogják egymás társaságát keresni és egymással párosodni, amelyek ugyanazon gazdamadár fészkében nevelkedve egymáshoz hasonlóvá váltak. Apránként e kis különbségek egyre nagyobbak lesznek, és az eredetileg egy kakukkfajból kettő (vagy több) alakul ki. A rézkakukkok körében több ilyen eseményre is példát találtak a kutatók.
A vizsgálatok feltárták, hogy minél költségesebb egy gazdamadár számára felnevelni a kakukkfiókát, annál több új faj jöhet létre, ez pedig már ennek a fegyverkezési versenynek az eredménye. A kutatók szerint ez más élőlénypárokra is igaz, nemcsak a kakukkra és a fiókáit nevelő gazdafajokra. Ez azt jelenti, hogy az evolúciós fegyverkezési verseny növeli bolygónkon a biológiai sokféleséget.