Felejtsük el a békát, a koala jobb időjós
Egy kutatás szerint a koala képes előrejelezni a legforróbb nyári napok közeledtét, és fel is készül rájuk, ám még ez sem biztos, hogy elegendő lesz.
A koala sokkal jobban képes szabályozni a testhőmérsékletét, mint eddig tudtuk, ám a klímaváltozás során egyre inkább fokozódó melegtől még ez sem védi meg. A Sydney-i Egyetem kutatói vizsgálták meg a bájos erszényes vadon élő egyedeinek hőszabályozását. Kiderült, hogy a legforróbb napok még kiss hűvösebb reggelén az állatok a szokásosnál alacsonyabbra csökkentik a testhőmérsékletüket.
Dr. Valentina Mella, a kutatás vezetője elmondta, ez azt sugallja, hogy a koala képes a reggeli hőmérsékletek alapján előrejelezni, mely napok válnak majd igazán forróvá. A kutatók 2019-ben, az évszakosan legmelegebb időszakban két héten át követték egy koalacsapat életét. Az időszak legforróbb napján 40,8 Celsius-fok volt a maximumhőmérséklet, és pont ugyanennyire emelkedett a koalák testhőmérséklete is. Azonban e nap reggelén a koalák csak 32,4 Celsius-fokos testhőmérsékletet mutattak, így készültek fel a későbbi forróságra.
„A kutatásunk alapján a koala testhőmérséklete és a környezet hőmérséklete egymással összhangban változnak” – mondta Dr. Mella. Hozzátette, igazán az volt csak meglepő, hogy az állatkák a testük maghőmérsékletét a környezetével együtt hagyták változni. Ezt valószínűleg amiatt tehetik a koalák, mert így mintegy 18 százalék vizet tudnak megtakarítani. „Úgy tűnik, a testhő önszabályzása fontosabb lehet a forró napok túlélésében az olyan viselkedési módoknál, mint például a fák megölelése.”
Ha a koala alacsonyabbról indíthatja a forró napokon a testhőjét, azzal elkerülheti a nagy melegben a párologtatást, vagyis a testhő csökkentésének „klasszikus” módszerét. Azonban ez a módszer kockázatot is rejt, mivel a koala számára is életveszélyes lehet a 40 Celsius-foknál magasabb testhőmérséklet.
A koala lihegéssel és a bundáját nyalogatva a párologtatással igyekszik hűteni magát, amellett, hogy megkeresi a környezete leghűvösebb helyeit, így a fákat – innen a fák ölelgetésének szokása. Azonban a kutatók szerint ez utóbbi nem túl hatékony, legalábbis a méréseikben nem találtak eltérést a fát ölelő koalák hőmérsékletében. A koalákra nem jellemző, hogy isznak, azonban a Sydney-i kutatók azt is megfigyelték korábban, hogy a forró napokon, ha volt elérhető víz, akkor bizony ittak belőle.
Az éghajlati előrejelzések szerint Ausztráliában is forróbbá és még szárazabbá válik a klíma, gyakoribb és erősebb hőhullámokkal, ez pedig a koalák számára végzetes is lehet.