Több utódjuk lesz a papás-mamást játszó fiatal delfineknek
Az ember régóta gondolkodik azon, vajon miféle hosszú távú haszna van annak, ha az állatok játszanak.
Ausztrál és angol kutatók a palackorrú delfinek játékát megfigyelve arra jutottak, hogy a játék és az abban részt vevő egyedek szaporodási sikere között összefüggés van. A kutatásról a Bristoli Egyetem számolt be.
A fiatal hímek, amelyek barátaikkal szoros kapcsolatban voltak és a párzáshoz hasonló módon játszottak, több utódot nemzettek, mint más társaik.
A speciális játék lényege az, hogy a felnőtteket utánozzák: a felnőtt hímek terelgetik a párzásra kiszemelt nőstényt, a fiatalok ugyanezt játszották, és felváltva vállalták a játék során a nőstény szerepét vagy a terelgető hímekét.
A kutatók az ausztrál Shark-öbölben végzett delfinmegfigyelések 32 évnyi adatát vizsgáltak át az összefüggéseket keresve. A viselkedési adatok mellett genetikai adatokat is felhasználtak ahhoz, hogy a játék és a szaporodási siker közti kapcsolatot feltárják. A kutatók arra jutottak, hogy minél több időt töltött egy fiatal hím a társaival a papás-mamás játékkal, annál sikeresebb apa lett a későbbi felnőtt élete során.
A Shark-öböl palackorrú delfin hímjei közt szoros barátság szövődik még fiatal korukban, és felnőttként a 2-3 barátból álló csoportok együtt terelgetik a fogamzóképes nőstényeket. A terelgetést összehangoltan végzik, így biztosítják azt, hogy valamelyiküknek lehetősége nyíljon az adott nősténnyel párzani.
A megfigyelések során az derült ki, hogy ezt a fajta koordinált viselkedést gyakorolják még ivarérettségük előtt, évekkel a valódi párválasztást megelőzően a papás-mamás játék során. Ráadásul a hímek sokszor már fiatalként is azokat a társakat vonják be e játékukba, amelyekkel azután felnőttként majd szoros szövetségre lépnek.
Bár az állatok játékait nem először hozzák összefüggésbe a szaporodási sikerrel, arra most először kerülhetett sor, hogy bizonyítani is tudják a szakemberek az összefüggéseket.