Akár 180 méter hosszú föld alatti labirintust is áshat védett emlősünk

A vakondok csak nagy ritkán jönnek a felszínre, ilyenkor ragadozók karmai között végezhetik.
Gyerekkoromban rengeteg gyöngybagoly köpetet szétbontottam, annak reményében, hogy valamelyik ritka kisemlősfajt majd meglelem benne. Érdekes volt a munka, hiszen én magam gyűjtöttem a köpeteket, mégpedig ott, ahol sokat nyaraltam, ennek folytán úgy ismertem a tájat, mint a tenyeremet.
Sokszor képzeltem el a területet, ahol az éj leple alatt a bagoly vadászni indul. Hatalmas volt a meglepetés, amikor előkerült a vakond (Talpa europea) koponyája és alsó állkapcsai a szőrgombócok közül. Tudniillik a vakond kizárólag a föld alatt él, így nagyon izgatott, hogy fogatta meg az éjszaka aktív gyöngybagoly.
Erről a csodáról szeretnék pár sor erejéig írni. A vakond csak nagyon ritkán hagyja el a járatait, mert a táplálékai, a meztelen csigák, földigiliszták, pajorok, egyéb rovarlárvák a házhoz jönnek az alagút falán, padlóján és mennyezetén keresztül. Nagyritkán mikor felszínre jön, már a bagoly karmai között végzi.
A focilabda nagyságú fészekodúját száraz levelekkel, fűvel béleli puhára, és a járatoknál valamivel mélyebbre vájja. Az odúból alagutak futnak, amelyeket az állat nappal ás ki, mikor éppen eleség után kutat.
Az ilyen labirintus akár 180 méter hosszúságot is elérheti.
A járatok ott a leghosszabbak, ahol, rossz minőségű talajban kevés a táplálék. Bőséges táplálékhoz kell jutnia a 15 centiméteres vakondnak, hogy pótolni tudja az ásás közben elhasznált energiát.
Az alagutak, amelyekben a táplálékát keresi, közel vannak a felszínhez, ennek folytán gyenge felépítésűek, így gyakran omlanak be, miközben a vakond újakat ás. A „fészekodú” ezeken a járatokon át szellőzik, így állandó friss levegőt biztosítva a vakondnak.
Ásás közben az állat egyre-másra kitör a felszínre, és az így kialakuló kéményszerű aknákon át több levegő áramlik az alagutakba. Ritkán találkoznak a járatok, ezért a szellőzőaknákba került levegő a fészekodúba jut, és onnan egy másik kijáraton át távozik.
Ennek folytán az egész rendszerben állandó friss levegő kering. Amit mi a szellőzőrendszerből látunk, azok a körülbelül egy kilogrammnyi földhalmok.
A vakond hazánkban védett természetvédelmi értéke 25 ezer forint.