Benedek, Bence, Miklós2025. március 21., péntek
Természet

Budapesten volt üzletkötő, ma a Balatonnál menti a rókákat

2024.07.15.Sarusi István
National Geographic Magyarország

Így vagy úgy, de mindannyiunknak van valamilyen formában kötődése a rókákhoz. Kurunczi Norberté az átlagoson jóval túlmutat, és erről nem fél tanúbizonyságot tenni.

Forrás: Sarusi István

Üzlet helyett róka

Már évekkel ezelőtt sem állt távol Kurunczi Norberttől az állatok világa, hiszen szabadidejében önkéntes macskamentéssel foglalkozott. Egyik alkalommal, amikor macskákat etetett, észrevett egy rókát, aki csatlakozott hozzájuk, és ez többször is megismétlődött.

Két hét alatt jó kapcsolat alakult ki közöttük: együtt játszottak, cseresznyéztek, „pont úgy, mintha tinik lennének” – rukkol elő az állatvédő az érdekes hasonlattal. Fél évre rá, miután megszülettek az anyaállat kölykei, az egyik rossz bőrben lévő Norbihoz került.

Forrás: Sarusi István

Orvoshoz vitte, otthonában ápolta Foxit. Két évvel ezelőtti innen jött az ötlet: létrehozza a Rókales Alapítványt, ezzel párhuzamosan felhagyott budapesti üzletkötői karrierjével és a Balatonhoz költözött, mert ott él a legtöbb egyed.

Rókakórház

Még mielőtt a részletek feltárulnának előttünk, a rókamentő előrebocsátja: „Különbséget kell tennünk a kölyök és az ivarérett felnőtt példányok között. Utóbbiak esetében az elütés fordul elő leggyakrabban.” Mint hozzáteszi, rühes és szopornyicás rókák is szoktak ide kerülni: míg a rüh előrehaladottságától függően injekcióval és/vagy tablettával gyógyítható, addig a szopornyica (hasmenéssel, tüdőgyulladással, esetenként bénulással járó vírusbetegség) jobbára elviszi őket.

„Komplex mozgáskoordinációjuknak köszönhetően a kifejlődött egyedeknek már nem jelent problémát a terepviszonyok és magasságkülönbségek, mesterséges akadályok leküzdése – szemben a kölyökkel. Olykor kutyaharapás okozta vagy kerítésbe, csapdába való beakadás miatti sérüléssel találkozunk. Ezek szélsőséges módon enyhe és súlyos kimenetelűek egyaránt lehetnek. Szerencsére azért durva esetekben is megesik, hogy túlélőként nyeri vissza szabadságát az állat: ahogyan ez reményeink szerint most is így lesz azzal a vadász által meglőtt rókával, akinek a töltény még mindig ott van a lábában” – mondja Norbi.

Forrás: Sarusi István

Mivel nem lehet – vagy inkább nem érdemes – tipizálni, ezért (is) kerül rögtön állatorvoshoz a megtalált állat. Ott röntgennel vizsgálják meg, hogy törött-e valamelyik végtagja, netán van-e gerincsérülése.

Rókáknál ritkább a belső vérzés, de ha mégis felmerül a gyanú, akkor azt ultrahanggal mutatják ki. Részint a leggyakoribb társállatokkal, a kutyával és macskával való hasonlatosság – természetesen a vadállati jellemzők maximális figyelembevétele mellett –, részint pedig az elmúlt két évben megmentett mintegy 250 példány jelenti azt a garanciát, ami alapján orvos és állatmentő el tudja kezdeni a kezelést.

Válaszút

Fontos kihangsúlyozni, hogy csak és kizárólag akkor kerülnek menhelyre a rókák, ha nem jön értük az anyjuk. Viszont ez korántsem jelenti azt, hogy védtelenül helyeznék vissza megtalálás helyének közelébe a sérült kölyköt, ugyanis egy vödörrel vagy papírdobozzal fedik el, amit aztán – ha akar – az anya könnyűszerrel elmozdíthat, magával viheti kicsinyét és folytathatja a nevelést.

Forrás: Sarusi István

Ellenkező esetben Norbi vagy segítője érte megy és állapotától függően súlyos sérüléssel a rókamentő otthonába, avagy könnyebb sérüléssel menhelyre, egy önálló kennelbe, tehát karanténba kerül. Szintén a bekerülési állapot döntő a kennelméret kiválasztásában is: gyengélkedő rókákat azért nem tesznek nagy alapterületű kennelbe, mert ott további stresszel járna az állatnak, ha egy-egy kezelés miatt befognák.

Ezért intenzívebb ellátási szükséglet mellett egy kisebb ketrecbe, boxba kerülnek az ilyen egyedek: így könnyebben etetik és adják be fecskendővel a számára szükséges gyógyszereket.

Mindezt folyamatos orvosi felügyelet mellett

– erősít rá Norbi.

Hozzáteszi: úgyis látható, ha egy róka magához tér: fölerősödik. Ekkor kerül át egy nagyobb kennelbe: ott már tud futni, ugrálni, ásni. „Nekünk ebből derülnek ki, ha teljesen felépült” – mondja.

Forrás: Sarusi István

Idevágó érdekességként szórja be Norbi, hogy a túlzottan erős izomzatuk és az ahhoz mérten gyengébb (kölyök)róka-csontok miatt a természetben 10-ből 7 róka egészen biztosan sántít. Ez az időtartam felnőtt rókáknál lehet két hét, de akár három hónap is.

Kölyköket 6,5-7 hónapos, azaz ivarérési korukig nem engednek el. Addig a menhely vendégszeretetét élvezik: reggel friss gyümölcsökkel (almával, sárgabarackkal, szőlővel), este pedig hússal (hallal is) táplálják őket. Kiegészítésként pedig száraz macskaeledellel és proteintartalma és a bundájukra kifejtett jótékony hatása miatt tojással szolgálnak nekik.

Forrás: Sarusi István

Szabadon engedésüket állatorvosi döntés erősíti meg, ám előtte még féregtelenítik, parazitamentesítik és oltják az állatokat, ergo egyik példány sem jelent semmilyen közegészségügyi veszélyt. „Általában megpróbáljuk ott elengedni a rókákat, ahol megtaláltuk őket, de nyilvánvaló okok miatt, ha Győr belvárosából hoztunk 3-4 kölyköt, oda nem kerülhetnek vissza. Ugyanakkor az sem biztos, hogy a Szekszárd közelében elütött kölyök, akit alig látott az anyja, szintén ugyanoda visszük vissza” – fejtegeti Norbert, aki az illetékes vadásztársasággal mindig leegyezteti a rókák elengedését.

(Róka)élet a mindennapokban

Amíg idejüket a menhelyen töltik, főleg hosszabb távú berendezkedéssel, elkerülhetetlen, hogy a felépülés későbbi fázisában több egyedet tegyenek egy kennelbe. Ha annak rendje-módja szerint mégsem alakul ki dominancia a kölykök között, akkor addig költöztetik őket az önkéntesek, amíg nem jön létre természetes hierarchia.

„Legutóbb az egyik kisróka nagyon agresszívan viselkedett a kortársaival. Ezért átraktuk azt az 1 hónapos állatot a két héttel idősebb és fél kilogrammal nehezebb társaihoz, ahol már kénytelen-kelletlen lecsendesedett” – mutat rá Norbi, aki a számos róka mellett trükkökkel a tarsolyában igyekszik megőrizni a lakók közti egészséges viszonyt.

Forrás: Sarusi István

Tekintve, hogy nincs két egyforma róka – sem külsőre, sem pedig a belső tulajdonságaikat nézve – Norbi hivatása ennél változatosabb már aligha lehetne. Ehhez nélkülözhetetlen a tájékozódás, amit kisebb részben régi vadászkönyvekből szerez – az azokban rejlő ismeretek mára már korszerűtlenné lettek –, nagyobb részben pedig az állatvilágot magas szinten ismerő szakemberektől, szakmai diskurzusokból törekszik a minél alaposabb felkészültségre.

Ezért hasznosak a rókák

Aktuálisan rengeteg pocok, egér, patkány és mindenféle rágcsáló pusztítja a mezőgazdasági területeket, így a róka kilövése hatalmas öngól a gazdálkodóknak, akik ráadásul drága pénzen vásárolják a kiirtásukhoz a mérget.

Ehelyett érdemes lenne ingyen és bérmentve a rókákra bízni a rágcsálók elleni védekezést, hiszen egyetlen példány akár napi 15-30 kártevőt is elfogyaszt.

Gondoljunk bele, a mai körülbelül 160 ezres példányszámú hazai rókaállomány mekkora veszteségtől tudná megkímélni a növénytermelőket.

Forrás: Sarusi István

Napjainkban egyre több róka jut el urbánus környezetbe, ami a róka-ember együttélésének lehetőségét vetíti előre. Kurunczi Norbert számára ennek elfogadtatása, mi több: a lebonyolításában való részvétel a küldetésének szerves része.

„Itt vidéken a sakálok sok rókát szorítanak be a falvakba. Ennek hátterében nem csak az áll, hogy a sakálok étrendje hasonló a rókáéhoz, ám előbbiek nagyobb termetűek a rókánál. Alkalmazkodóképesség szempontjából is a róka bizonyul jobbnak, szóval ismét egy tény, miért szorulnak emberlakta területekre” – sorolja Norbi.

Forrás: Sarusi István

Véleménye szerint nem fenntartható az emberek egyre inkább elharapódzó területkisajátító viselkedése sem, hiszen ily’ módon a rókák – és más vadak – természetes élőhelyének kárára nyer teret az ember. Miáltal pedig kvázi kiprovokálja az ellentéteket. Vegyük tehát tudomásul: a mi tevékenységünk jelentősen meghatározza a vadállatok viselkedését.

Erdők napja: kezdődik a nagy tavaszi szemétszedés

Erdők napja: kezdődik a nagy tavaszi szemétszedés

Ötödik alkalommal rendezik meg a Tavaszi Nagytakarítást, amely egészen a Föld napjáig tart majd.

Erre használják agyarukat a narválok

Erre használják agyarukat a narválok

A sarkvidék egyszarvúi ikonikus állatok, eddig mégsem sokat tudtunk arról, miként is használják a középkorban unikornis-szarvként árult agyaraikat.

Vadmacska és róka találkozását örökítették meg a Börzsönyben

Vadmacska és róka találkozását örökítették meg a Börzsönyben

A két ragadozó látszólag egy finom falaton kapott össze.

Így segíthetünk bajba jutott békáinkon

Így segíthetünk bajba jutott békáinkon

Országosan több ezer állaton segíthet a lakosság néhány egyszerű lépéssel.

Már zajlanak a túzokok párzási harcai

Már zajlanak a túzokok párzási harcai

A dürgés során megfigyelhető látványos násztáncról videó is megtekinthető cikkünkben.

National Geographic 2025. márciusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket