Rég nem látott élőlényeket találtak Madagaszkáron
Egy speciális expedíció során olyan élőlényeket kerestek, amelyeket több évtizede nem sikerült megpillantani, de még újat is felfedeztek.
A re:wild természetvédelmi szervezet azon is fáradozik, hogy a helyi közösségek segítségével minél inkább visszaállítsa bolygónk természetes, vad arcát. Madagaszkár Makira nevű erdőségébe vezetett expedíciójuk, amelynek során egy 126 éve nem látott ezerlábút és 20 további fajt sikerült újra megtalálni.
Egy több mint 30 fős csapat vágott neki az erdőségnek még 2023 szeptemberében, heteket töltöttek el a régióban, majd utána további hónapokat a felfedezések elemzésével. A csapatban madagaszkári egyetemi szakemberek, a világ számos vadvédelmi szervezetének szakemberei és a helyszínt ismerő őslakos vezetők vettek részt.
Külön felelőse volt az emlősök, a halak, a hüllők, kétéltűek, madarak, ízeltlábúak felkutatásának. Olyan fajokat kerestek, amelyeket legalább 10 éve nem láttak már. E munka során nemcsak a látott fajokra koncentráltak, hanem a környezeti DNS-minták segítségével a rejtőzködők jelenlétét is vizsgálták. A módszerrel 37 olyan faj nyomát tárták fel, amelyet az emlős szakértőknek megpillantani egyébként nem sikerült.
Egy állat élete különböző tevékenységei során DNS-nyomokat hagy maga után, levedlett bőr, szőr, vagy akár ürülék formájában. A környezeti DNS-vizsgálat során a vízből, talajból vagy más környezeti anyagból begyűjtött mintákban megkeresik az ezekből maradt, azonosítható DNS-darabkákat.
Ennek segítségével kimutathatók egyes élőlények akkor is, ha személyesen nem találkozik velük az ember. Mivel a DNS a szabadban hamar lebomlik, így csak azokat az állatokat lehet e módszerrel megtalálni, amelyek valóban a jelenben élnek az adott területen.
Ez a nagyszabású expedíció újdonság volt a szervezet életében, mivel korábban csak egy-két faj megtalálására indultak útnak, azonban ma már több mint 4300 olyan fajról van tudomásuk, amelyet nem láttak egy évtizede. Bőven akad tehát munka.
„Madagaszkár biológiai forrópontnak számít, a Makira erdősége pedig alig ismert hely az országban, ezért elhatároztuk, hogy új modellt mutatunk be a területen az elveszett fajok keresésében. Számos kutatóból állítottuk össze a csapatunkat, hogy a lehető legtöbb fajra legyen esélyünk rábukkanni, és sikerrel is jártunk” – magyarázta Christina Biggs, aki a re:wild részéről a környezeti DNS-vizsgálatokat végezte.
A kutatók egy 30 fajból álló listával vágtak neki a vadonnak, és például a halakra meglepően nehéz volt rábukkanni. Végül helyi halászó őslakosok segítségével találták meg a keresett fajokat. A fürgebogarak közül 3 fajt találtak meg, egyiket 1958 óta először.
Azonban a legváratlanabb találkozás egy 126 éve nem látott óriás ezerlábúval zajlott. A Spirostreptus sculptus nevű faj nem bizonyult ritkának a Makira területén, a leghosszabb példánya, amellyel találkoztak, 27,5 centis volt.
5 ugrópók fajt sikerült újra megtalálni, ám 17 eddig ismeretlent is azonosítottak. A leghosszabb ideje nem látott Tomocyrba decollata nevű ugrópókot 1900 óta nem találták, és most sikerült újból rábukkanni.
A legmeglepőbb új faj egy madagaszkári endemikus póknemzetség, a Viridasius képviselője volt, ugyanis ez egy feltűnő fekete-fehér csíkos, látványos és nem is apró állat. Erre az új fajra egy barlang bejáratánál bukkantak rá.
Az expedíció sikere ellenére több keresett fajt nem sikerült megtalálni: egy 2006 óta nem látott makit, egy nagy méretű kaméleont és egy 2004 óta nem észlelt madarat. Az elterjedt, de ritka madagaszkári héjabagoly (Athene superciliaris) számos egyedével találkoztak azonban, amelyről kiderült, hogy a Makira erdeiben kimondottan gyakori.