A klíma a fő szempont az emlősök számára
Annak ellenére, hogy az emberi tevékenység igen erősen hat a természetre, még mindig a klíma a fő szempont abban, hogy hol élnek legjobban az emlősök.
Az Észak-Karolinai Állami Egyetem újonnan közzé tett kutatási eredménye szerint minden egyéb tényező ellenére a klíma alapján dől el, hol is érzik jól magukat az emlősök. A kutatók célja az volt, hogy kiderítsék, az ember hatása vagy az éghajlat jelent-e fontosabb tényezőt az emlősök számára, amikor élőhelyet kell választaniuk.
A vizsgálathoz 25 észak-amerikai emlősfajról több mint 6600 helyszínen kameracsapdákkal gyűjtött adatokat elemeztek. „Azt feltételeztük, hogy az ember már olyan mértékben átalakította a környezetet, hogy az állatok számára ez vált mára a fő szemponttá a lakhelyválasztásban. Azonban arra jutottunk, hogy nem az ember a legfontosabb. A klíma – beleértve a hőmérsékletet és a csapadék mennyiségét – volt a leglényegesebb tényező a legtöbb vizsgált faj számára” – magyarázta Roland Keys, a kutatás vezetője.
Ez nem jelenti azt, hogy semmi befolyásunk nincs az állatokra. Egyes fajok számára nagy kihívást jelentenek a nagy települések és a mezőgazdálkodás, más fajok azonban jól érzik magukat e környezetben is.
Ez utóbbi csoportot képviselik a keleti szürkemókusok, ezek az állatok igen jól érzik magukat emberi környezetben. Az amerikai rókamókus nem az ember közelében, hanem a mezőgazdasági területeken érzi jól magát. A hócipős nyúl viszont mind a mezőgazdasági területeket, mind az ember közelségét elkerüli.
Az adatok alapján a kutatók az egyes állatfajok gyakorisága alapján régiókra osztották az USA területét – ez hasonló ahhoz, ahogyan a jellemző növényzet alapján ökorégiókba sorolnak területeket. Azonban ebből – nem meglepő módon – az is kiderült, hogy az állatok és a növények hasonló régiókat alkotnak, vagyis egy bizonyos növénytani alapú ökorégió területe hasonlónak bizonyult az állatok elterjedése alapján is. Ennek pedig a jövőre nézve az a jelentősége, hogy a klímaváltozás hatásait is pontosabban tudják majd előrejelezni.
A kutatók hozzátették, hogy most csupán 25 fajról gyűjtöttek adatokat, de fontos volna ennél jóval több esetében is hasonló felméréseket végezni.