Már fészkel hazánkban a havasi sarlósfecske
A sarlósfecskék életük nagy részét a levegőben töltik, ott is párosodnak.
Ha valaki egy mediterrán városban kirándul, bizonyára feltűnik neki az ódon épületek között sivítva repülő sarlósfecskék (Apus apus) pompás látványa. Gyorsan, hirtelen manőverekkel, mesteri ügyességgel szállnak a szűk utcák felett.
A magyar elnevezésük megtévesztő, ugyanis nem rokonuk a fecskéknek, rendszertanilag az újvilági kolibrikkel állnak rokonságban. A faj nevének előtagja már sokkal találóbb, hiszen a levegőben repülő madár szárnyainak az alakja sarlóra emlékeztet. Ekkor jól látszik enyhén, villásan kimetszett farka.
Néhány éve egy rokona, a havasi sarlósfecske (Tachymarptis melba) mint fészkelő faj jelent meg az ország déli és keleti felén, Debrecenben, Szegeden, Hódmezővásárhelyen. A faj a mediterrán régió költőmadara, de a Pireneusok, a Kárpátok, az Alpok magas bércein is fészkel, a Földközi-tenger térségében gyakori.
A sarlósfecskék a költést kivéve életük nagy részét a levegőben töltik, párosodásuk is ott történik, illetve tartósan keringve ott pihennek.
Lábuk nagyon kicsi, csüdjük tollas, a lábfejükön mind a négy ujj előreáll. Ez a lábszerkezet csak a falon való kapaszkodásra alkalmas.
A sajátos életmódjuk révén csak repülő rovarokkal táplálkoznak. Legyek, szúnyogok, kérészek, levegőbe sodródott pókok szerepelnek a zsákmánylistájukon.
Nemcsak életmódjuk, de fészkük is érdekes: pár szál növényi rostból és tollakból áll, amelyet a nyálukkal ragasztanak össze. A fiókák jól bírják a táplálékhiányt, ilyenkor a testhőmérsékletük lecsökken, illetve alvással vészelik át a rovarhiányos időszakot.
A telet Afrika déli részén töltik. Az ember által átalakított környezet előtt sziklák, sziklafalak repedéseiben költöttek. Ma kiváló lehetőséget nyújtanak a sarlósfecskék (Apus apus) részére a szigeteletlen panellakások repedései, amelyekben költenek, de a míves, cirádás épületek ugyanúgy alkalmasak számukra.
Hazánkban a havasi sarlósfecske védett madárfaj, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.