A szelfik egyre inkább veszélyeztetik a természetet
A természetben fotózás és a turizmus egyik hajtóereje is a közösségi média, azonban egyre tömegesebbé válik, és egyre inkább zavarja az élővilágot.
Egy ausztrál kutatócsoport azt vizsgálta meg , milyen hatása van a közösségi médiának és a fotózásnak a biológiai sokféleségre. Az, hogy egy-egy fotó vagy szelfi kedvéért gátlástalanul letapossa az ember mások szántóföldjeit, vagy épp kitapossa a ritka virágok körüli rétet, itthon se ismeretlen probléma. Sokan sajnos bele se gondolnak, hogy a lájkok kedvéért más élőlények az életüket adhatják, ezen pedig csak úgy lehet javítani, ha az emberekben tudatosul a tetteik hatása.
A Science of The Total Environment folyóiratban a kutatók összefoglalták, mely élőlények vannak a legnagyobb veszélyben a közösségi médiába készülő fotók és szelfik miatt. Nem szabad elfeledni, hogy a közösségi média fellendülése hatalmas előnyökkel is járt az elmúlt évtized(ek)ben: a segítség a természeti katasztrófák során, oktatási-ismeretterjesztési lehetőség, a magány oldása, és még jó néhány dolog.
Emellett azonban közismertek a negatív hatások is, mint az online zaklatás, vagy az egyes személyek elleni támadó hadjáratok, a kirekesztés és más hasonló esetek. Az emberre és a társadalomra kifejtett hatásokat tehát jól ismerjük – de mi a helyzet a természettel?
Nagyjából a világ népességének fele használja a közösségi média valamely formáját. A megfizethető okostelefonok és az azokba épített viszonylag jó minőségű kamerák elterjedése miatt ma már nemcsak egy kis réteg kiváltsága a természetben fotózás és a fotók azonnali közzé tétele.
Egyre több ember számára jelent valamiféle szórakozást, kikapcsolódást is a fotózás. Ennek köszönhetően sok szakember számára is hatalmas adatbázis születik (mostanában kaptuk fel a civil kutatói tevékenységet is, amely sok esetben áll abból, hogy egy-egy élőlény előfordulását fotóval dokumentáljuk).
Nyomás és visszajelzések vezetnek az etikátlan módszerekhez
Azonban egy-egy jól sikerült képet könnyen felkap a közösségi média áradata, és ezzel a „fú, de sokan megosztották, lájkolták” jellegű visszajelzéssel egyre inkább serkentik a folyamatot. Sokan szeretnék másolni ezeket a sikeressé vált képeket, így maguk is elmennek azokra a helyszínekre, ahol az készült – jól tudjuk, hogy így válnak zsúfolt és elcsépelt helyekké például a szép kilátású hegytetők, vagy jelenik meg ugyanaz az egy szál virág felvételek tucatjain.
A jó fotókért a fotósok nem egyszer trükköket is bevetnek, például az állatokat hanglejátszással csalják közel, vagy épp beetetik őket. Ezzel nem egyszer természetellenes viselkedést váltanak ki, vagy az élőlény erőforrásaival élnek vissza, vagy növelik annak az esélyét, hogy az adott állat ragadozó áldozatává váljon.
Zavarnak a drónok is (sajnos erre is láthatunk hazai példát, amikor a drón elől menekülnek az állatok, de a fotós ezt sem akarja észrevenni), illetve az egyes állatok megérintése sem marad nyomtalan. Van olyan súlyosan veszélyeztetett madárfaj, amelynek megváltoztak a költési szokásai a fotózás miatt.
A növényvilágban az orchideafélék csoportja a leginkább veszélyeztetett, azzal, hogy túlzottan sokan keresik fel a szép és ritka virágokat, felborítják a virág és környezete közti egyensúlyt – az orchidea számára létszükséglet talajlakó gombák, vagy épp a beporzók – ez pedig könnyen elvezet egy-egy populáció kipusztulásához.
A napos oldal
Ne csak a negatívumokat említsük azonban! A már szóba került civil kutatók segítségével számos új élőlényfajt fedeztek már fel közösségi média platformokon közzé tett felvételekről.
A közösségi médiában sokszor olvashatunk olyan csoportos kezdeményezésekről is, amelyet például pont azok a civilek indítottak egy élőhely vagy élőlény védelmében, akik örömmel fotózzák ezeket. Gyakran szerveznek természetvédelmi tevékenységet a közösségi médiában (pl. a nálunk is jól ismert békaterelések vagy épp szemétszedő akciók).
Sok esetben a közösségi média csoportok, ahol a fotók sokaságával találkozhatunk, valamiféle önszabályozással már rendelkeznek, egyre inkább igyekeznek beépíteni az etikus természetfotózás elveit. A legnagyobb erőt az etikátlan képek esetében a közösség elutasítása jelentheti, ehhez azonban arra is szükség van, hogy az emberek értsék meg, egy-egy kép készítése során a fotós nem kívánatos eszközökkel élt.