Alig lehet észrevenni jellegzetes énekű madarunkat
A faj fészkét nagy gonddal, mesterien elrejti a növényzet között a talajon.
Nagy szerencsében volt részem, mikor a csilpcsalpfüzike (Phylloscopus collybita) fészkére akadtam.
Ennek a kisméretű madárnak leginkább a nevében jelzett énekét, a csilp-csalpot hallja az ember, megpillantani is nehéz a lomkoronában mozgó madarat.
Fészkét nagy gonddal, mesterien elrejti a növényzet között a talajon. Ékes bizonyíték arra, hogy érdemes mindig nyitott szemmel járni, és a mai felgyorsult világban inkább lelassulva és a részletekre koncentrálva létezni a természetben.
A hazánkban is gyakori füzike a földön költ. Egy ragadozó madárra vártam a dombtetőn csücsülve, amikor egy piciny bokor takarásában feltűnt, hogy pár lépesre előttem már sokadjára próbálkozik lerepülni a füzike.
Hosszas idő után beadta a derekát, leszállt előttem, de egér módjára a fű között eliszkolt. A berepülés helyétől jó negyven centiméterre leltem rá a felvételen is látható tojásos fészekére. Minden bizonnyal a fészken kotló párjához érkezett eleséggel.
Apró hernyókat, álcákat, bábokat, hangyákat, levéltetveket és legyeket fogyaszt. Sokszor kolibri módjára függögetve fürkészi át a lombkorona leveleinek alsó részét.
A fészekalja öt-hat nagyon apró, fehér alapon téglavörösen pettyezett tojásból áll. A tojásokat a szülők két hétig melengetik, majd ugyancsak két hetet maradnak a biztonságot nyújtó fészekben. Évente kétszer is költ.
Rövidtávú vonuló, a Földközi-tenger térségében telel, de enyhe teleken akadnak hazákban áttelelő példányok is. Védett madárfaj, a természetvédelmi értéke 25 ezer forint.