Eltűnőben van gyönyörű lepkénk
A kis apollólepke visszaszorulóban van, kontinensünk bizonyos országaiban harminc százalékos csökkenését regisztrálják.
Történt több mint húsz esztendeje, hogy a Devecser határában fekvő híres Széki-erdőben kirándultam. Éreztem, de akkoriban még nem gondoltam, hogy ehhez fogható élőhelyet, ahol szó szerint tobzódik a természet, máshol nem fogok látni.
Abban az időben rövid kisfilmeket készítettem a látottakról, hatalmas élmény volt a hetekben megnézni az ott készült videót. Napjainkban, ha itt kirándulok, szinte minden alkalommal megelevenedik előttem az elsőre semmihez nem fogható élmény.
Ebben a csodabirodalomban lehet találkozni a kis apollólepkével (Parnassius mnemosyne). A rovar hernyója is lenyűgöző: fekete alapú, szélein élénksárga foltokkal ékes.
A pillangófélék családjába tartozó lepke élőhelyei az üde lombos erdők, a hegy- és dombvidéki rétek nedves kaszálói, a síkvidékek folyó menti ligeterdei. A Pireneusokban és az Alpokban felhatol a hegyi rétekig, egészen 2300 méteres magasságig, Nyugat-Európában szigetszerű populációi élnek.
A petéket a nőstény az odvas keltike elszáradt részeire, illetve azok közelében helyezi el. Az áttelelő peték tavasszal kelnek ki, a hernyói az éjszaka folyamán táplálkoznak, értelemszerűen tápnövényei a keltikefajok.
A teljesen kifejlődött hernyó bebábozódása a kelti levelek védelmében történik. Évente egy nemzedéke nő fel, legtöbbet május és június hónapokban láthat az erre kiránduló.
A faj visszaszorulóban van, kontinensünk bizonyos országaiban harminc százalékos csökkenését regisztrálják, Dániából már ki is pusztult.
A kis apollólepkének is számos alfaja van. Magyarországon védelemben részesül, a természetvédelmi értéke 50 ezer forint.