Több tucat elefántot ölnek le Namíbiában az élelemhiány miatt
A kilőtt állatok húsát szétosztják a lakosság között.
Az aszály sújtotta Namíbia környezetvédelmi minisztériuma bejelentette: azt tervezik, hogy a lakosság élelemhiányának enyhítésére leöl 723 vadállat, köztük 83 elefántot – számol be az MTI. A tárca szerint olyan területeken ritkítják meg a vadállományt, ahol az állatoknak is kevés az élelem, a legelő és a víz.
Afrika déli része évek óta nem tapasztalt, súlyos aszállyal küzd, Zimbabwében, Zambiában és Malawiban már élelmezési válsághelyzetet kellett kihirdetni, Lesotho és Namíbia pedig humanitárius segítséget kért. Az ENSZ szerint Namíbia júliusban felélte élelmiszer-tartalékának 84 százalékát, az ország lakossága csaknem felének élelmezése kerülhet veszélybe a következő hónapokban.
A minisztériumnál úgy vélik, amennyiben a hatóságok nem lépnek közbe, a súlyos szárazság miatt egyre inkább ki fog éleződni az élet-halál harc az emberek és a vadállatok között.
A 83 elefánt mellett 30 víziló, 60 bivaly, 50 impala, 100 csíkos gnú, 300 zebra és 100 jávorantilop került föl a kilövendő állatok listájára.
Augusztus 26-ig már 157 állatot levadásztak, amivel 56 800 kilogramm húst nyertek a lakosság számára. A minisztérium hangsúlyozta, hogy az intézkedésre szükség van, és az összhangban van az alkotmánnyal, ugyanis az ország természeti erőforrásait a lakosság javára kell fordítani.
Becslések alapján több mint 200 ezer elefánt él öt dél-afrikai állam, Zimbabwe, Zambia, Botswana, Angola és Namíbia területén, tavaly viszont az aszály miatt egyedek százai pusztultak el Botswanában és Zimbabwében.