Az egyes madárfajok segítik egymást vándorláskor
A madarak vándorlása kapcsán sokat vizsgálták a célterületeket, ahová telelni elvonulnak, ám sokkal kevesebb kutatás foglalkozott a vándorút során zajló eseményekkel.
A vándormadarak, főként a hosszabb utakat megtevő fajok út közben számos alkalommal megállnak pihenni, enni-inni, e pihenőhelyek jól ismertek a madarászok számára. E helyszíneken vándorlási időszakban számtalan fajt lehet egyszerre megfigyelni, és sok hasznos adat gyűjthető róluk.
A Marylandi Egyetem kutatói vezette csoport a vándormadarak viselkedését vizsgálta számos madármegfigyelő állomás segítségével. Úgy találták, az egyes vándormadár-fajok a vándorútjuk során szoros viszonyban maradnak a velük együtt vándorló más fajokkal.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyes pihenőhelyeken ugyanazok a madárfajok fognak együtt pihenni újra és újra. A szakemberek szerint ennek a fajok közti kapcsolatnak hatása lehet a vándorlás sikerére, a madárfajok viselkedésére és ökológiájára is.
Azt, hogy mely fajok fognak együtt vándorolni, vagy találkozni a pihenőhelyeken, befolyásolja, hogy milyen élőhelyet kedvelnek az adott fajok, miféle az évszakos időzítésük, azonban az új kutatás arra jutott, hogy a fajok közti kapcsolatok is befolyásolják. A kutatók sok, korábban magányosan vándorlónak ismert énekesmadár faj esetében találták úgy, hogy igenis társakkal együtt töltik idejüket.
A vándorláskor előfordulhatnak vetélkedések az élelemért, vagy épp ragadozók is találkozhatnak a zsákmány fajokkal. Emellett azonban vannak egymást támogató kapcsolatok is, amelyekben a fajok megosztják egymással a jó pihenő helyszínek „címét” vagy épp figyelmeztetik egymást a ragadozók közeledtére. A kutatók úgy találták, hogy ez utóbbiak, vagyis a pozitív hatású kapcsolatok vannak túlsúlyban, vagyis a fajokra nézve jó hatása van, ha a társfajokkal ilyenkor is jóban vannak.
A madárfajok nemcsak egyszerűen egymás mellé verődtek a pihenőhelyeken, hanem újra és újra ugyanazon fajok találkoztak e pontokon. Ez persze rengeteg új kérdést is felvet, amelyek közül a legfontosabb az, hogy e társas viszonyok milyen hatásúak a vándorlás sikerére.
Vannak-e fontosabb vagy kevésbé fontos kapcsolatok? Mennyire érzékenyek e kapcsolatok a környezeti változásokra vagy épp a klímaváltozásra? A szakemberek arra biztatnak minden más kutatót, hogy próbálják megválaszolni ezeket a fontos kérdéseket.