Igazi hangzavar van a talajban
Az emberi fül számára szinte nem is hallható az a sokféle zörej, amelyet az egészséges talaj folyamatosan kibocsát.
Az ausztrál Flinders Egyetem kutatói szerint az egészséges talaj olyan, mintha csak egy föld alatti rave parti zajlana, bugyborgás, kattogás jellemzi a talaj által kibocsátott hangzavart. A szakemberek speciális hangfelvételeket készítettek, amelyekkel a talaj akusztikai tulajdonságait tudták felmérni.
Valamilyen hangot minden élőlény kibocsát, ha nem hangképző szervekkel, akkor a spontán élettevékenységei során. A kutatók vizsgálatai szerint a különféle talajtípusok, élőhelytípusok talajából más és más hangokat lehet kihallgatni a speciális berendezésekkel (példák a lentebb meghallgatható hangfelvételen). Ez teljesen érthető is, hiszen a különféle talajlakó élőlények eltérő hangokat produkálnak, más hangot ad egy ezerlábú lábainak „dobogása” meg egy csiga siklása.
A világon a talajok 75 százaléka leromlott állapotú, bár erről kevés szó esik, az élelmiszertermelés jövőjében rendkívül fontos, hogy helyre tudjuk állítani a talajon egészségét. A talajban él bolygónk élővilágának elképesztően nagy része, a fajok mintegy 60 százaléka, ám ezek az élőlények a mi szemünk elől jórészt rejtve élik életüket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem fontosak.
„A talaj biológiai sokféleségének helyreállítása és megfigyelése soha nem volt még ilyen fontos” – mondta Dr. Jake Robinson, a kutatás vezetője. „Bár még gyerekcipőben jár, az öko-akusztika felemelkedőben lévő tudománya reményeink szerint kiváló eszközt ad arra, hogy ellenőrizzük a talaj biodiverzitását.” A módszert alkalmazták Ausztrália egyes bozótos régióiban, valamint Nagy-Britanniában is már.
A kutatók speciális talajmikrofonok segítségével készítettek felvételeket arról, miként zajonganak a talajlakó élőlények. A hangminták helyszínén talajmintákat is kiemeltek, amelyekben megszámlálták a különféle élőlényeket.
Kiderült – nem meglepő módon –, hogy a növényekkel teli, vagy a revitalizált területeken sokkal komplexebbek a talaj hangjai, mint a növénymentes helyeken. „Az akusztikus sokféleség a talaj gerinctelen élővilágának sokféleségével és gazdagságával is szoros összefüggéseket mutat.” Hangyák, pókok, bogarak, giliszták sokasága zörög élettevékenységei során a talajban, így a hangok jól tükrözik a jelenlétüket, ezzel pedig a talaj egészségi állapotát.
„Minden élőlény kibocsát valamilyen hangot, az előzetes eredményeink pedig azt mutatják, hogy a különféle talajlakók az aktivitásuk, alakjuk, méretük és testfüggelékeik függvényében eltérő hangokért felelősek” – tette hozzá Dr. Robinson. A módszer igencsak ígéretes a különféle talajok biológiai sokféleségének, így a talajok egészségének vizsgálatára világszerte.