Ősi génnek köszönhetik a pókok karcsú derekukat
A pókok teste a klasszikus szépséget idéző homokóra alakú, amelyet egy új kutatás szerint egy ősi génnek köszönhetnek.
A pókok testét két fő részre oszthatjuk, a klasszikus elnevezések szerint ez a fejtor és a potroh (újabb nevükön előtest és utótest), ezek közt egy egészen vékonyka összeköttetés, igen karcsú derék jelenti a kapcsolatot. Egy újonnan, a PLOS Biology folyóiratban napvilágot látott kutatási eredmény szerint a pókok embriókori fejlődése aktiválódó gének hatására alakul ki ez a testalkat. A kutatást a Eurekalert ismertette.
Egy texasi pókfajt, az Aphonopelma hentzi nevűt (nyitóképünk) vizsgálták meg egyedfejlődése során, és 12 olyan gént találtak, amelyek a deréktájon fejti ki hatását. Az azonosítást követően egy másik pókfajban, az üvegházi törpepókban (ez a hasonló vizsgálatok során használt modellfaj) egyenként kikapcsolták ezeket a géneket, hogy kiderítsék, melyik lehet felelős magának a karcsúságnak a kialakulásáért.
Ezzel sikerült a „waist-less” nevet kapott gént megtalálni, amelyről kiderült, hogy rendkívül ősi. E gén a rovarok és a rákok közös ősében már eltűnt, a csáprágósok (pl. pókok, atkák, skorpiók) ősében viszont fennmaradt.
Az egyelőre nem világos, hogy a pókokon túl más csáprágósok esetében miként működik ez a gén. Ez már csak azért is érdekes, mert például az atkák vagy a kaszáspókok (amelyek valójában nem is pókok) testalkata már nem. Az viszont bizonyos, hogy olyan génre bukkantak, amelyet igen ősi volta ellenére se ismertünk eddig, és számtalan ősi gén lehet még, amelyek fontos tulajdonságokért felelhetnek, de nem tudunk róla.