Csak szerencsével pillanthatjuk meg félénk madarunkat
A kerti rozsdafarkú vonulása szeptember közepétől október közepéig elég intenzív.
A hazánkban tavaszi-őszi átvonuló a kerti rozsdafarkúval (Phoenicurus phoenicurus), amellyel nem könnyű összefutni. Régebben gyakoribb költőfaj volt, napjaikra nagyon megritkult.
Pár napja Barátfapuszta határában fekvő bokorsorokban több példányával is találkoztam. Jöttemre mindig a bokorsor egy védett részére ülnek ki, majd ha az ember távolabb megpihen egy rejtekhelyen, kisvártatva kirepülnek táplálkozni a nyílt részre, majd szinte ugyanarra az ágra rebbennek vissza.
A ’90-es évek legelején a Tisza árterén találkoztam madarunkkal, ahol a vízparti nyaralókon is fészkelt. Tiszasüly határban, a gátnál még több éneklő hímmel találkozhattam, itt a botoló füzek odvaiban fészkeltek.
Ma már, ha látni szeretném, ellátogatok Velembe, ott két költőpárt ismerek, a környező országok közül Szlovéniában gyakrabban látható. Szeptember közepétől október közepéig elég intenzív a vonulása.
Megfigyelni – véleményem szerint – nagy szerencse kérdése.
Nem azért, mert ritka vonuló, sokkal inkább azért, mert rejtve mozog és igen félénk madár.
A dűlőket kísérő bokorsorból, ha felrepül, nyomban eltűnik a csalitos másik oldalán. Kedveli a nyílt részeket, gyakran a földre lerepülve vadászik rovarokra.
A telet Afrika trópusi részein tölti. Tavaszi vonulása április hónapra esik, korábban Tihanyban a Külső-tavat szegélyező bokorsorban is egy szép nászruhás hímet figyeltem meg.
Leggyakrabban a gyűrűző táborokban lehet vele találkozni, ebből is látszik, hogy sokkal több egyed vonul át hazákban, mint amennyit sikerül megfigyelni. Európai állománya csökken, a sérülékeny madárfajok közé tartozik, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.