Így lehet megszökni egy ragadozó gyomrából
Egy japán kutatócsoport kísérletileg bizonyította be, hogy egy helyi angolnaféle kicsinye képes megszökni az őt lenyelt ragadozó hal gyomrából.
A Current Biology folyóiratban jelent meg az a rövid beszámoló, amely egy rendkívüli esetet írt le. Bár ismert, hogy egyes zsákmányállatok kifejlesztettek stratégiákat arra, hogy kiszabaduljanak a ragadozójuk szájából, a legtöbb esetben ez passzív tevékenység. Egy angolnafaj, az Anguilla japonica aprócska utóda viszont aktívan kimászik az őt lenyelt hal gyomrából, mégpedig egy anatómiai trükk segítségével.
A japán kutatók röntgen-videófelvételeket készítettek úgy, hogy a kb. 7 centis angolnanövendékeket kontrasztanyaggal fecskendezték be (ezáltal váltak részlegesen láthatóvá a videón az áttetsző, zselészerű apró halacskák). Amikor a náluk kb. kétszer nagyobb ragadozó (Odontobutis obscura) alvógéb-féle lenyelte az angolnabébit, a zsákmány egyszerűen visszahátrált, a farka végével megkereste a géb nyelőcsövét, azon keresztül átmászott a kopoltyúhoz, és annak a nyílásán megkapaszkodva kihúzta a teljes testét, majd a szabadba távozott.
A felvételek során 32 kis angolnát nyeltek le a gébek, és közülük 13 tudott visszamászni, és 9 meg is lépett a kopoltyún át.
Sok ragadozó hal a fejével előrefelé, egyben nyeli le a zsákmányát, és az végül a ragadozó emésztőszervében, az erősen savas és oxigénmentes környezetben pusztul el. Az angolnák átlag 3,5 perc alatt elpusztultak (ennyi idő alatt minden mozgásuk megszűnt), ezért különösen fontos lehet a kis angolnáknak, hogy már ebben a korban izmosak legyenek, és gyorsan ki tudjanak szabadulni a géb gyomrából. Lehet, hogy a gyomor környezetét valamilyen szinten képesek is elviselni.