Rendkívül ritka vombatbébi gyalogolt el egy vadkamera előtt
A bájos erszényesnek három faja létezik, ebből az egyikről 100 éve még úgy hitték, kihalt.
Az északi szőrösorrú vombat (Lasiorhinus krefftii) létszáma elképesztően alacsony. Száz éve még kihaltnak hitték, ám az 1930-as években egy 30 egyedből álló csapatára bukkantak rá egy nemzeti parkban. Az állományt 2002-ben ragadozóktól (kutyák) védő kerítéssel építették körbe, ennek köszönhetően duzzadni kezdett a létszáma, 2024-ben már 400 egyedből állt az állománya.
Mivel ilyen elképesztő kevesen vannak, ezért minden egyes eset, amikor szem (vagy kamera) elé kerülnek, fontos. Az állat Ausztrália egyik legritkább faja, jelenleg 3 helyszínen, 3 populációja él.
Az Ausztrál Vadvédelmi Szervezet (AWC) Queensland állam délnyugati részén, a Richard Underwood Természetvédelmi Területen kihelyezett kameracsapdája rögzítette a fiatal állat mozgását. A kameracsapda mintegy 100 órányi felvételét Andy Howe ökológus nézte át, ő vette észre a kis vombatot is a felvételek közt.
A vombat a talajba vájt üregekben lakik, a kamera egy ilyen üreg bejárata irányába nézett, amikor a kölyökállat kibújt az üregből, és a kamera irányába sétált. Az ökológus számára különösen nagy öröm volt látni, hogy a területen ismét szaporodnak a vombatok!
„Nagyszerű érzés tudni, hogy a világ egyik legveszélyeztetettebb állata jól érzi magát és szaporodik is az elkerített terület biztonságában. Bár nem ez az első e védett területen született kölyök, azonban az első, amelyet az elmúlt években megpillanthattunk” – mondta a szakember. „Különösen szívmelengető érzés ezt látni annak fényében, hogy tudom, mennyit fáradozunk az AWC-nél a faj megmentésén.”
A fiatal állat a külleme alapján egészségesnek tűnik: sima, egyenletes a bundája, nincsen rajta sérülés nyoma. Bár a korát nehéz meghatározni, Andy Howe úgy véli, ezt a kicsit még az anyja erszényében látták, 2023-ban. Az állatka meglehetősen robusztus testalkatú, ami arra utal, hogy elég táplálékhoz jut, ám a felvétel azt is igazolja, hogy a helyszín megfelel a vombatoknak, elég jók itt a körülmények számukra ahhoz, hogy szaporodjanak.
A területen több mozgásérzékelős kameracsapda is működik az állatvilág zavarásmentes megfigyelése végett. A szakemberek emellett külön állami támogatást kaptak arra, hogy az élőhelyen csökkentsék a tűzveszélyt, irtsák az inváziós növényeket (e kettő összefügg), karbantartsák a vombatok lakhelyét védő kerítést, és biztosítsák az állatok számára fontos tápláléknövényeket azzal, hogy kívül tartják a kivadult növényevőket (pl. nyulakat) amelyek elzabálják a vombat eleségét. A kutatók, egyetemi segítséggel a vombatok génállományát is felmérik majd, amely létfontosságú a faj jövője szempontjából.