Virágzik gyönyörű, de mérgező növényünk
A legenda szerint ezen virágot a híres Médeia is felhasználta.
A devecseri Széki-erdő üde, nedves rétjein, ligetes tölgyerdők aljában a virágzik mostanában egy törékeny, kis virág, az őszi kikerics (Colchicum autumnale). A tudományos nevét a monda szerint Kolkhisz királyságáról kapta, amely a méregkeverők hazája volt.
Médeia, a kolkhiszi király leánya e növényt használta a mérgei készítéséhez. A rege szerint az őszi kikerics annak a bájitalnak földre hullott cseppjéből nőtt, melyet Médeia kilenc éjszakán át összegyűjtött hegyi virágokból hozott létre, hogy vele férjének apját, Aiszónt megfiatalítsa.
Ebből következik, hogy az egész növény erősen mérgező.
A liliomfélék (Liliceae) családjába tartozik, évelő.
Virágzáskor levéltelen, a levélzet és a termés tavasszal fejlődik. A levelek által termelt, a hagymában raktározott tartalék tápanyag felhasználásával kora ősszel jelennek meg virágai.
Megporzás után a virágok gyorsan elhervadnak, a magház a talajban telel. Tavasszal a nagyméretű termés 5-6 levéllel együtt jelenik meg. Az érett magok egy ragacsos függelékkel tapadnak az előttük elhaladó állatok lábára, ők segítenek a terjedésükben.
Az őszi kikerics hazánk területén még gyakori fajnak számít, szépsége sok embert elbűvöl. A faj nem védett, azonban kirándulásaink alkalmával vigyázzunk rá, hogy e törékeny kis virágban unokáink is gyönyörködhessenek.