Baktériumellenes hatásúak a gorillák gyógynövényei
A valószínűleg öngyógyító gorillák és a tradicionális afrikai gyógyítók tudásukkal akár új gyógyszerek kifejlesztéséhez is hozzájárulhatnak.
Gabonban élő nyugati síkvidéki gorillák, valamint a helyi tradicionális gyógyítók is használnak négy növényfajt, amelyekről egy új, a PLOS One folyóiratban közzé tett kutatás azt mutatta ki, hogy baktériumellenes és antioxidáns hatásúak. A gaboni Moukalaba-Doudou Nemzeti Park területén végeztek vizsgálatokat a szakemberek, a Franceville-i Interdiszciplináris Orvosi Kutatóközpont munkatársai a vadon élő gorillák megfigyelésével feljegyezték, hogy az állatok miféle növényeket fogyasztanak, illetve kikérdezték a helyben élő falu lakosságát és tradicionális gyógyítóit.
Ennek során négy olyan növényfajt azonosítottak, amelyeket mind a gorillák, mind a gyógyítók használtak. E fajok a gyapotfa (Ceiba pentandra), a Myrianthus arboreus, az aftikai tíkfa (Milicia excelsa) és a fügefélék (Ficus) voltak. A kutatók mindegyik fafaj kérgét megvizsgálták azok antibakteriális és antioxidáns hatását, valamint a kémiai összetételüket.
Mind a négy fajról úgy találták, hogy legalább az egyik multirezisztens E. coli törzs elleni baktériumellenes aktivitással rendelkezik, a gyapotfa pedig kimondottan erős aktivitást mutatott mindegyik tesztelt E. coli törzs ellen! Mind a négy fajban kimutattak gyógyhatású molekulákat, például fenolokat, alkaloidokat, flavonidokat, proantocianidineket. Az azonban nem volt egészen világos a megfigyelésekből, hogy vajon a gorillák a gyógyhatásuk, vagy valami más miatt fogyasztják-e ezeket a növényeket.
Az olyan, nagy biodiverzitású területek, mint Közép-Afrika, rengeteg, még meg nem ismert és esetlegesen gyógyhatású növény otthona. A mostani kutatás csak a felszínt kapargatta meg, ám így is magában rejti a hatékony baktériumellenes gyógyszer reményét, amellyel a multirezisztens fertőzéseket lehet kezelni. Fontosnak tartják viszont azt, hogy az állatok öngyógyító tevékenységét megfigyeljék, és ezzel találjanak rá olyan növényekre, amelyekben mi emberek is találhatunk gyógyhatású molekulákat.
Sajnos a biodiverzitás csökkenése világszerte egyre nehezebbé fogja tenni a mostanihoz hasonló vizsgálatokat, és az olyan felfedezéseket is, amelyek hatékony orvosságokhoz vezethetnek el.