Béla, Adalbert2025. április 23., szerda
Természet

Mongólia ikonikus állatának megóvásában segíthet a magyar kutató

2024.10.12.Lugosi Péter
National Geographic Magyarország

Dr. Sramkó Gábor, a Debreceni Egyetem munkatársa Szajki Bálinttal, a 24.hu fotósával 2024 júniusában kelt útra Mongóliába, a cél a régió különleges, emblematikus antilopfajának felkeresése volt. A kutatót az expedícióról és csapata későbbi terveiről kérdeztük, a cikkhez pedig Szajki Bálint felvételeiből válogattunk.

Forrás: Szajki Bálint / 24.hu

A mongol vidék, a sztyeppei mindennapok az európai látogatót egyik ámulatból a másikba ejtik. Különösen igaz ez, ha az ember történetesen magyar: a csend, a végtelen sztyeppe, a jurták, a lovak és terelőik mintha eleink világába repítenének minket vissza.

5 fotó

„Szinte megelevenedik előttem, ahogy a hatalmas ménest hajtják a pusztában, ahogy a pásztor átúsztat a közel Tisza méretű folyón hozzánk, hogy kikérdezzen, min szorgoskodnak a külföldiek itt, az isten háta mögött, a faluja határában” – eleveníti fel expedíciója élményeit Dr. Sramkó Gábor, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Növénytani Tanszékének adjunktusa, az Evolúciós Genomikai Kutatócsoport irányítója, a HUN-REN–UD Természetvédelmi Biológiai Kutatócsoport munkatársa. A szakértő persze nem a lélegzetelállító tájakért és a sztyeppei kalandokért utazott az ázsiai országba: ő és kollégái olyan vizsgálatokat folytatnak, amelyek hozzájárulhatnak egy súlyosan veszélyeztetett, ikonikus faj védelméhez.

Dr. Sramkó Gábor.
Forrás: Szajki Bálint / 24.hu

Ötödszörre jártak Mongóliában

A kutató a National Geographic magazin magyarországi, online kiadásának elárulja: nem először járt a térségben, a mongol kutatókkal való együttműködés története egészen 2020-ig nyúlik vissza. Ekkor Dr. Batszükh Cerendulam, a Mongol Tudományos Akadémia munkatársa kereste meg Sramkó Gáborékat egy potenciális együttműködés érdekében.

A szakértő el is utazott Magyarországra, hogy szemináriumot tartson a Debreceni Egyetemen, ám jött a világjárvány, átírva a korábbi elképzeléseket. A kutatónő fél évre hazánkban ragadt, az ismeretség azonban létrejött, nem sokkal később pedig a közös pályázat ötlete is megszületett.

A gondolat egy, a Magyar Tudományos Akadémia és a Mongol Tudományos Akadémia közötti mobilitási pályázat formájában öltött testet, ennek keretében mindkét fél szakemberei ellátogathattak a partnerországába. „2023-ban zárult le az első forduló, a sikereken felbuzdulva pedig idén év elején újabb körre pályáztunk, a mostani az ötödik mongóliai utam volt” – mondja Sramkó Gábor.

Az expedíciók főszereplői ezúttal a szajgák, azaz a tatárantilopok voltak, a kutatási projekt mellettük a régióban szintén honos argali juhokra fókuszál.

„A mongol fél már az előkészítési fázisban tisztázta: számukra csak ezek az emblematikus, gazdasági jelentőséggel bíró nagyvadak adhatják a témát. A tárgykör számunkra is vonzó volt, de persze az utakon egyéb fajokra is jutott idő” – teszi hozzá.

Sramkó Gábor csapata nem-modell szervezetek genomikai vizsgálatára specializálódott, a területen pedig hazai szemszögből egyedülálló, ám világviszonylatban is kimagasló munkát végeznek. Éppen ez az, ami miatt a mongol szakembereknek különösen értékes a hozzájárulásuk.

Forrás: Szajki Bálint / 24.hu

Komoly természetvédelmi kérdés

A genomikai elemzéshez magától értetődő módon mintákra van szükség. Az argali juh esetében viszonylag egyszerű a képlet, vadászható állatról van szó, elejttet példányokból nem nehéz anyagokhoz jutni, a szajgáknál viszont már sokkal bonyolultabb a feladat, hiszen nagyon oda kell figyelni az egyedek épségére – elvégre védett fajról van szó. „A minták fiatal gidák köldökzsinór-csonkjából származnak, Szajki Bálint felvételei jól megmutatják, milyen kalandos a munka” – nyilatkozza Sramkó Gábor.

Az eredményektől azt várják, segítségükkel idővel sikerül feltárni a jóval kisebb mongóliai, valamint a nagyobb kazahsztáni szajgapopuláció viszonyait. Utóbbi országban öt, előbbiben két feltételezett csoport él, az elsőkörös kutatásban a mongóliai állományok elkülönítésén van a hangsúly.

Forrás: Szajki Bálint / 24.hu

A tágabb probléma kiindulópontja, hogy a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) nemzetközi szinten értékeli az élőlények veszélyeztetettségét. A szervezet a kazahsztáni állomány látványos javulásának és számbeli emelkedésének hatására a közelmúltban jelentősen megváltoztatta a globális veszélyeztetettségi státuszát: súlyosan veszélyeztetettről – amely a vadonban kihalt előtti lépcsőfokot jelenti – három szinttel lejjebb helyezte a faj fenyegetettségi besorolását, aminek megannyi természetvédelmi következménye lehet.

Korábbi genetikai elemzések alapján a két populáció rendkívül közeli rokonságban áll egymással, ám fontos hozzátenni, tisztább képet csak a genomikai vizsgálat adhat. A genom a DNS-be kódolt teljes genetikai tartalmat, a szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely valóságos kincsesbánya a biológusoknak, jelenleg ez a tudományág egyik, ha nem a legfelkapottabb kutatási területe.

Forrás: Szajki Bálint / 24.hu

A mongol kutatók meg vannak győződve róla, hogy a szajgahelyzet komplexebb a látszatnál, ezt támaszthatja alá, hogy a helyi példányok megjelenésükben egyértelműen eltérnek a kazahsztáni egyedektől. Az első genetikai vizsgálatokig egyébként senki nem is vitatta az eltéréseket, éppen ezen szembetűnő morfológiai különbségek miatt hagyományosan elkülönítették a Saiga tatarica tataricát az eurázsiai sztyeppék nyugati felében, illetve a Saiga tatarica mongolicát az Altajtól keletre.

Amennyiben a mongol szakértők gyanúja beigazolódik, az komoly gyakorlati, természetvédelmi hatásokat vonhat maga után.

„Nemrégiben zárult le az első genomi könyvtár összeállítása, abban bízunk, hogy az adatokból hosszabb távon részletesebben is megismerhetjük a mongóliai és a kazahsztáni populáció viszonyított genetikai helyzetét” – mondja Sramkó Gábor a National Geographicnak.

Ulánbátorból Almatiba

A „mi” muflonunkkal igen közeli rokonságot mutató argali juh védelmi szempontból sokkal előnyösebb helyzetben van: Mongóliában vadászható faj, sőt, egyenesen a vadászturizmus központi eleme. A szajgához hasonlóan ugyanakkor szintén besorolási probléma övezi populációit.

Orosz kutatók egy korábbi vizsgálatban az argali juh teljes elterjedési területéről gyűjthettek mintákat, és arra jutottak, hogy a Mongol földön korábban alfajként kezelt góbi argali (Ovis ammon darwini) valójában nem tér el annyira az országban jelenlévő másik alfajtól, az altaji argalitól (Ovis ammon ammon), mint korábban vélték. „Itt tehát az a kérdés, hogy az országon belül mennyire különbözik a két populáció, ha egyáltalán beszélhetünk két populációról” – magyarázza a szakember.

Forrás: Szajki Bálint / 24.hu

Ugyan Mongóliában is vannak genomi kutatások, ezek elsősorban orvosi, illetve mezőgazdasági vonalon zajlanak. Mint fentebb írtuk, Sramkó Gáborék nem-modellszervezetekkel dolgoznak, amire az ázsiai országban – egyelőre legalábbis – nincs meg sem a kapacitás, sem a tapasztalat. A magyar szakértők ezért megkerülhetetlen fogaskereket képeznek a projekt gépezetében.

Az argali juhnál a mintázás már gyakorlatilag lezárult, a szajga esetében pedig az elsőkörös gyűjtés ért véget, a legújabb expedíció után mindkét feltételezett mongóliai állománytól tudtak jó minőségű anyagot szerezni. Az ázsiai kutatókkal együtt a napokban állították össze az első genomi könyvtárat Nyíri Virág debreceni doktori hallgatóval, a szakemberek pedig rövidesen szeretnének emelni a tétet.

„Az első lépés csak a Mongólián belüli csoportok megismerése, a genetikai kapcsolatuk, diverzitásuk felmérése, mert ez a két, feltételezések szerint különálló állomány nagyjából 180–200 kilométerre él egymástól. A második szakasz már a kazahsztáni állatokkal való összevetés lesz. Szerencsére jó viszont ápolunk az Almatiban működő Kazah Zoológiai Kutatóintézettel, amelynek munkatársai felajánlották, hogy adnak a saját, fagyasztott gyűjteményükből mintákat.

Ulánbátorból így a nyáron nem egyenesen Budapestre, hanem előbb Almatiba repültem

– meséli a kutató.

Forrás: Szajki Bálint / 24.hu

Folytatnák a munkát

Amennyiben sikerülne mind az öt kazahsztáni szajgacsoportot bevonni a vizsgálatokba, a csapat a faj teljes elterjedésére vonatkozóan szerezhetne adatokat. A hosszabb távú cél a teljes genom összeszerelése, amiből az adott élőlény még több tulajdonságára következtethetnek – ebből aztán a természetvédelem húzhat hasznot a célzottabb megőrzésen át a hatékonyabb szaporításig.

A vizsgálat következő fordulója 2025-ben jöhet el, a szakemberek ekkor a Góbi-Altajban, illetve a Mongol-Altajban igyekeznek majd élő állatból úgynevezett magas molekulasúlyú DNS-mintát gyűjteni, amely az úgynevezett harmadik generációs szekvenáláshoz kell. A mintát Magyarországon dolgoznák fel, az egyik legmodernebb módszerrel szekvenáltatnák egy erre dedikált céggel.

A hasonló expedíciók magyar szempontból persze nem korlátozódnak a mongolok számára kiemelt jelentőségű fajokra, egyéb projektekhez is gyűjtenek mintát ilyenkor.

Sramkó Gábor kutatásainak egyik kiemelt szereplője például a feltételezett turulmadár, a Közép-Ázsiában honos altaji sólyom, amelynek egyik legfontosabb élőhelye éppen Mongóliában található – a szakember ez irányú munkájáról a 24.hu írt átfogó cikket.

„A kutató igencsak lelkes ezeken az utakon, és nem csak a csodálatos állatok miatt. Alapvetően botanikus vagyok, Szajki Bálintot talán meg is lepte, mennyire eksztázisba jöttem, amikor a szajgák keresése közben egy olyan kökörcsinfaj nagy, korábban nem látott állományára bukkantunk, amelyet régóta vizsgálunk Mongóliában” – eleveníti fel a szakember, hozzátéve, hogy ha alkalmuk van rá, minden izgalmas fajtól vesznek mintát.

9 fotó

Sramkó Gábor kollégáival számos, a sztyeppvidéken – így hazánkban is fellelhető – állat- és növényfajt tanulmányoz, a csapat debreceni laboratóriumába korábban a 24.hu is ellátogatott, ahol a kutató részletesen mesélt munkájukról. A Szajki Bálint legjobb mongóliai képeit tartalmazó, a fotós által írt hosszabb élménybeszámoló itt érhető el.

Ritka ragadozó madarat pillantottak meg az Alföldön

Ritka ragadozó madarat pillantottak meg az Alföldön

Ez az állatfaj Magyarországon igazi ritkaságnak számít.

Így vadásznak bölényre a szürke farkasok

Így vadásznak bölényre a szürke farkasok

Az akcióról fantasztikus videó is készült.

Látványos nászrepülésbe kezdtek a rétihéják

Látványos nászrepülésbe kezdtek a rétihéják

Ebben az időszakban akár légi összecsapásokat is megfigyelhetünk a ragadozó madarak között.

Gyönyörű kolostorrom rejtőzik ebben a hazai erdőben

Gyönyörű kolostorrom rejtőzik ebben a hazai erdőben

Még meglepőbb, amikor egy ilyen szakaszon találjuk meg azt az erdei atmoszférát és csendet, amit a hosszabb utaktól remél az ember. És folyamatosan állatokat látunk, nem csak őzet, de a hiúz életjeleit is. Tartsatok velünk a relatív kis kiterjedésű Szalonnai-hegységet bemutató epizódban, ahol az Aggteleki Nemzeti Park munkatársa is elmeséli a martonyi kolostor- és templomrom megmentésének történetét. Kicsit lézerszkennelünk, kicsit drónozunk is, a videóból kiderül, miért.

Vadászpilótákat megszégyenítő gyorsulást él át ez a pók

Vadászpilótákat megszégyenítő gyorsulást él át ez a pók

Az alig pár milliméteres ausztrál pávapókok eddig pazar színeikről és látványos udvarlási rítusukról voltak híresek, kiderült, hogy az ugrásukban is rekorderek.

National Geographic 2025. áprilisi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlapNational Geographic 2025. áprilisi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket