Achilles, Bató2024. november 02., szombat
Természet

Újabb imádkozósáska-faj bukkant fel hazánkban

2024.10.16.Lajtár Lili
National Geographic Magyarország

A fajt már több helyen is észlelték az országban.

Ameles spallanzania, barna színű kifejlett egyed (hím).
Forrás: Lajtár Lili

Nagy valószínűséggel ismét egy új imádkozósáska-faj kezdett el terjedni Magyarországon. Az Ameles spallanzania névre hallgató rovar a mediterrán területek irányából érkezett, Olaszországban, Horvátországban és Görögországban általánosan (gyakorta) megfigyelhető. Nevét Lazzaro Spallanzani olasz zoológus után kapta. A kifejlett példány méretei jóval kisebbek (18 mm – 40 mm) a hazánkban általánosan elterjedt imádkozósáskáénál (Mantis religiosa), a feje két szélén pedig mindkét oldalt egy-egy kiálló résszel büszkélkednek szemei, olyan hatást keltve, mintha eltúlzott műszempillák ékesítenék.

Ennek az anatómiai jellegzetességnek is megvan a maga jelentősége, hiszen a rovarok körében kimondottan fontos szerep jut a fej védelmének.

A szemek alakja, elhelyezkedése és színe a faág rügyeire emlékeztet, ráadásul erre az összképre rá is segít a fogólábainak speciális pozícióban tartásával, azokat előrenyújtva egy vékony faágat utánoz általuk. Általában ebben a testtartásban pihennek nappal és éjszaka is, ragadozó láttán pedig az ághoz simulnak, ezzel teljes mértékben beleolvadva a környezetükbe.

<!– [if IE 9]><![endif]–>

Hazánk immár 3 imádkozósáska-faja (nem méretarányosan ábrázolva). Az első képen az Ameles spallanzania: kis méret, fogólábának csípőjén a belső oldalon nincsen sötét színű folt, csúcsos szemek. A középső képen a jól ismert imádkozósáska (Mantis religiosa): közepes méret, fogólábának csípőjén a belső oldalon sötét színű folt látható, szemek nem csúcsosak. A harmadik képen az óriás ázsiai imádkozósáska (Hierodula tenuidentata): hatalmas méret, fogólábának csípőjén a belső oldalon nincsen sötét színű folt, szemek nem csúcsosak, szárnyon két fehér pont.
Forrás: Lajtár Lili

Nagyon szembeötlő náluk az ivari dimorfizmus (ivari kétalakúság), ami úgy nyilvánul meg az esetükben, hogy a hím kifejlett állapotban rendelkezik szárnyakkal, míg a nőstény csak redukált szárnnyal, éppen emiatt a nőstények röpképtelenek. Miért éri meg ez nekik?

A különböző vizsgálatok kimutatták, hogy a redukált szárnyú fajok példányai hosszabb ideig élnek, mert hatékonyabb rejtőzést tesz lehetővé a szárnyak hiánya. A szárny alakja és elhelyezkedése eléggé kötött, azaz bármilyen apró változás ezen paraméterek terén a repülés képességének elvesztésével járna.

Ezzel szemben a potroh szinte bármilyen mintát „utánozhat” annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb mértékben bele tudjon olvadni a környezetébe az adott példány. Ha alaposabban megvizsgáljuk a fogólábúak (Mantodea) rendjét, láthatjuk, hogy igazán ritka tulajdonság a redukált szárny.

<!– [if IE 9]><![endif]–>

Ameles spallanzania, barna színű lárva.
Forrás: Lajtár Lili

Rájuk is jellemző a kannibalizmus

Színüket tekintve lehetnek zöldek, barnák attól függően, hogy milyen környezetben nőttek fel. Élőhelyük főleg a meleg, száraz, füves területek, nagy valószínűséggel ezen helyek felkutatásával mi magunk is találkozhatunk képviselőikkel, akár még most ősszel is.

Szaporodási ciklusuk nem tekinthető szabályosnak, ugyanis teljesen változó, hogy mikor rakják le petecsomójukat (ootheca) és mikor kelnek ki belőlük a fiatalok. Ez azt jelenti, hogy jóval gyakrabban találkozhat kora tavasztól késő őszig a két generáció, azaz a szülők és a kicsinyeik, ellentétben az imádkozósáskával (Mantis religiosa) és az óriás ázsiai imádkozósáskával (Hierodula tenuidentata). A petetokból kikelő lárvák jellegzetes testtartása (égnek meresztett, „felcsapott” potroh) emlékeztet az óriás ázsiai imádkozósáskáéra (Hierodula tenuidentata), de az apró termet és a „csücskös” szem határozott elkülönítést tesz lehetővé.

<!– [if IE 9]><![endif]–>

Ameles spallanzania, zöld színű lárva.
Forrás: Lajtár Lili

Mint kiderült, vonzza őket az éjszakai fényforrás, tehát nem kell meglepődnünk, ha nagyon apró fogólábúval találjuk magunkat szemben a lámpa alatt, mely nagy valószínűséggel a hím példány lesz, ugyanis csak a hímek képesek a repülésre. A fogólábúak körében gyakori, hogy éjszaka fekete színűvé változik a szemük, ez a jelenség ennél a fajnál is megfigyelhető.

A hímek röpképességének fennmaradása többek között azért is előnyös, mert így lényegesen könnyebben tudják felkutatni a nőstényt.

Erre a fajra is jellemző a kannibalizmus, a hímek gyakran nem élik túl a nősténnyel való találkozást.

De, ha nem a nőstény ejti zsákmányul őket, akkor megteszi ezt a másik két, nála jóval nagyobb imádkozósáska. Az is egy érdekes vizsgálat lenne majd a közeljövőben, hogy miként reagálnak az új faj hím egyedei például a nagyobb fajok nőstény egyedeinek feromonjaira, ugyanis a Mantis religiosa hím egyedeinél is megfigyelhető, hogy előszeretettel keresik fel a Hierodula tenuidentata nőstény egyedeit. Feromonjaik vonzzák az őshonos imádkozósáska-hímeket is, csökkentve azok szaporodási esélyét.

Remélhetőleg a szakemberek előállnak majd egy jól csengő magyar névvel, hiszen az nagyban emelné a faj könnyű beazonosíthatóságát és a vele való tudományos munka közérthetőségét. Egyébként az étrendjébe apró rovarok tartoznak, a megfigyelések alapján főleg kicsi kabócákkal és poloskákkal táplálkoznak, valamint nagyon ritkán maradnak türelmesek a zsákmány elejtése előtt, inkább odarohannak, fogólábaikkal pedig gyors megragadják azt.

Több helyen is észlelték

Tehát egy ragadozó élőlényről van szó, így hasonlóan az óriás ázsiai imádkozósáskához (Hierodula tenuidentata), az ő esetében sem kell félni, hogy mezőgazdasági károkat okozna. Hatást a hazai rovarvilágra viszont igenis gyakorolhat majd, azonban ennek mértékéről – a faj egyedeinek ez idáig szórványos jellegű megjelenése miatt – még korai lenne nyilatkozni.

<!– [if IE 9]><![endif]–>

Ameles spallanzania, barna színű kifejlett egyed (hím).
Forrás: Lajtár Lili

Ezen imádkozósáskák felbukkanására bárhol számíthatunk, ugyanis az ország nagy részéről jelentettek már ez idáig is megfigyeléseket, sőt már tavaly is.

Azonban a szakembereknek, mint minden egy adott területen észlelt új faj megjelenésének miértjével is kell foglalkozniuk, sőt, egy észszerű szintig szkeptikusan is kell hozzáállniuk.

Ugyanis Magyarországra is jellemző a cserepes virágok importja, az országban több száz ilyen lerakat működik az év egész szakában, ahol többek között Olaszországból származó cserepes növények is megvásárolhatók. A szállítmányok során érkezhetnek kifejlett példányok vagy éppen az erre a fajra oly jellemző petetokok (ootheca), melyekből ideális körülmények között tucatjával kelnek ki a lárvák. De ehhez hasonlóan jöhetnek akár pókok, hangyák, különféle lepkék hernyói is, stb.

A lakosság, amikor megvásárol egy-egy importból származó növényt, akaratlanul is hozzájárulhat egy-egy faj megjelenéséhez és akár későbbi sikeres szaporodásához és megtelepedéséhez. A szállítmányozás révén ezek ismert jelenségek, gondoljunk csak az elmúlt évszázadokban az ember által széthurcolt patkányokra vagy éppen házi macskákra, melyek jelentős hatást gyakorolnak a mai napig az adott élőhely biodiverzitására. Vagy például az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) okozta problémára, amelyet legelőször 2004-ben azonosítottak Franciaországban, ahová egy Kínából érkező bonsai szállítmány „potyautasaként” érkezett és az azóta eltelt húsz évben sikeresen be is lakta az európai kontinenst, hatalmas károkat okozva a mézelő méhek (Apis mellifera) állományában is.

<!– [if IE 9]><![endif]–>

Ameles spallanzania, barna színű lárva.
Forrás: Lajtár Lili

De találkozhatunk a szuper és hipermarketek zöldség-gyümölcs standjain is számunkra ismeretlen pókokkal, vagy dokumentumfilmekből jól ismert skorpiókkal is. A nemzetközi kereskedelemből a „potyautasságot”, mint kísérőjelenséget nem lehet kizárni, hiszen ha lenne rá mód, akkor már az illetékesek megtették volna. Azonban, ha egy adott faj elterjedésében az emberi tényezők játszanak szerepet, akkor nem beszélhetünk egy éghajlatváltozás okozta „természetes jelenségről”, ezért, egy új faj megjelenése, mint éghajlatváltozási indikátor csak részben szolgáltat valódi adatot.

Amennyiben az élőhely és körülményei a faj számára megfelelőek, idővel akár invázióssá is válhat, az egyébként is törékeny hazai rovarvilágunk legnagyobb kárára.

Így lehet felelős a macskatartás

Így lehet felelős a macskatartás

A gazdi felelőssége, hogy a macska egészséges legyen, és ne okozzon kárt a természetben.

Rejtélyes kabócafaj bukkant fel hazánkban

Rejtélyes kabócafaj bukkant fel hazánkban

A ritka, rejtőzködő életmódot folytató rovarnak egyelőre nincs neve.

A királylepkék távoli jövőjét tervezik

A királylepkék távoli jövőjét tervezik

A királylepkék telelő területe a klímaváltozás miatt nem lesz megfelelő néhány évtized múlva, most új erdőket telepítenek számukra, ami századunk végére kibővíti a lepkék lehetőségeit és elősegíti a túlélésüket.

Sünvédelem: így kezeljük a levélkupacokat

Sünvédelem: így kezeljük a levélkupacokat

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményben hívja fel a lakosság figyelmét.

A békési őzállomány harmada eltűnt

A békési őzállomány harmada eltűnt

Egyelőre nem tudni, mi állhat a jelenség hátterében.

National Geographic 2024. októberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket