A nőstények segítségével kerülik el az agressziót egyes hím egerek
Az egymással összekapó hím egerek azzal terelik el az agresszív fajtárs figyelmét, hogy egy nőstény egér „szoknyája mögé” bújnak.
Amerikai kutatók azt vizsgálták, miként viselkednek egymással a házi egerek, a megfigyeléseket gépi tanulás segítségével dolgozták fel és elemezték. Arra voltak kíváncsiak, miként kezelik az állatok az egymás iránti agressziót, az eredményeket a PLOS Biology folyóiratban tették közzé. A Eurekalert ismertetője szerint a hím egerek azzal csökkentik az ellenük irányuló agressziót, hogy egy nőstény mellé rohanva elterelik az agresszor hím egér figyelmét.
A kutatók 2 hím és 2 nőstény egérből álló kis csoportokban figyelték meg az állatokat, az egymás mellé helyezett egerek egykorúak és egyforma méretűek voltak. Az egerek körében is van társas rangsor, amely azt jelenti ez esetben, hogy e négyes csoportok tagjai közül az egyik hím jelentősen agresszívebb a többi egérrel.
Azonban a társas kapcsolatokat eléggé nehéz megfigyelni, emiatt fordultak a szakemberek a gépi tanuláshoz. Az egerek közti interakciókat videóra vették, ennek során több mint 3000 eset fordult elő, amelyben valamelyik hím egér vegzálta a másikat. A gépi tanulás segített megállapítani, hogy mi volt a legvalószínűbb folytatása egy-egy ilyen eseménynek.
Kiderült, hogy az a hím egér, amelynek a másik hím nekitámadt, gyakran odafutott egyik nőstényhez, ezzel csökkentette a feléje irányuló agressziót. A megtámadott hím azzal, hogy a nőstényhez odament, arra irányította az agresszor hím figyelmét, így a korábban a hímet követő agresszor aztán a nősténnyel kezdett foglalkozni, és békén hagyta a megtámadott hímet.
Több másféle elkerülő magatartást is láttak, azonban azok csak kis időre vonták el az agresszor figyelmét, és a folytatódó agresszióból teljes erővel végzett verekedés lett. Ha viszont a megtámadott egér átirányította az agresszor figyelmét a nőstényre, akkor csak nagyon kevés esetben folytatódott az agresszió.
Most csak kis csoportokat vizsgáltak, kérdéses, hogy nagyobb csoportokban miként működhet ez, vajon ott is elég-e a nőstények „szoknyája mögé” bújva elkerülni az agressziót. Azt ugyanakkor mindenképp igazolták a kutatók, hogy a gépi tanulás kiváló eszköz lehet az efféle viselkedési minták vizsgálatában.