Északra terjed számos hüllőfaj élőhelye
A klímaváltozás miatt újabb és újabb helyszíneket hódítanak meg az amerikai nyugat meleg éghajlathoz szokott hüllőfajai.
Jól ismert jelenség ma már, hogy a korábban a déli, melegebb vidékekre korlátozódó fajok, legyen szó növényről vagy állatról, egyre északabbra (a hegyekben magasabban fekvő területekre) húzódnak. Ennek részint az az oka, hogy a korábbi élőhelyük túl meleggé válik, részint az, hogy megnyílnak előttük újabb élőhelyek. Baj akkor van, ha egy faj számára túl meleg a meglévő élőhelye, de nincs hova mennie.
A klíma előrejelzések és az egyes hüllőfajok igényeinek elemzésével az USA Geológiai Szolgálata és Erdészeti Szolgálata kutatói kiszámították, hogy a nyugati-délnyugati területeken élő 130 hüllőfaj 68 százalékát nagyobb területen lehet majd megtalálni, mint ma. Ez azzal is jár, hogy az egyes államokba, valamint az országhatárokon keresztül (Mexikóból, illetve Kanadába) új fajok érkeznek a következő évek, évtizedek során. Különösen Idaho és Colorado államok számíthatnak sok új fajra, ezeket ugyanis délről sivatagos terület is határolja, valamint igen változatos a domborzatuk is.
Ez a változás azzal is jár, hogy olyan helyekre kerülhetnek a fajok, ahol nem élveznek védelmet (mert korábban nem is éltek ott). A gila (viperagyík, Haloderma suspectum) eljuthat akár Washington állam déli területeire is, holott jelenleg Mexikóban, valamint a Kalifornia, Nevada, Arizona, Új-Mexikó államokban él. Élőhelye legdélebbi részeit elveszíti, a középső részeit megtartja, ám jócskán északabbra is vonul majd a jelenleginél.
Bár a legtöbb faj számára nő az alkalmas élőhely nagysága, 8,5 százalékuké csökkenni fog, mivel túl szárazzá és forróvá válik. Ilyen alkalmatlanná váló élőhelyek vannak Mexikó Sonora és Chihuahua államaiban. Egy sivatagi gyíkocska, a Sceloporus arenicolus nevű faj számára az egész vizsgált jelenlegi élőhelye elveszhet a jövőben.
Vannak olyan fajok is, amelyek jelenleg még nem szorulnak védelemre, ám a jövőjük mégis kérdéses lehet, pont amiatt, hogy az élőhelyük jelentős része elvész a klímaváltozás miatt. Ezek közé tartozik az USA két boafajának egyike is, amely jelenleg az USA északnyugati államaiban honos, ám a jövőben jórészt csak a kanadai Brit Columbiában talál majd magának élőhelyet.
A kutatók olyan adatbázist hoztak létre, amelynek része egy könnyen érthető, interaktív ábrarendszer, az efféle vizualizációk nemcsak könnyebben érthetővé teszik a változásokat, de elősegítik azt is, hogy nem szakember döntéshozók megtalálják a megfelelő intézkedéseket. Az adatok segítségével felkészülhetnek a jövőbeli kihívásokra is a szakemberek.