Kígyóbőrrel bélelik fészküket egyes madarak
Egy kutatócsoport annak járt utána, miként és mi céllal alakulhatott ki a madarak körében e furcsa fészekbélés használata.
A madárfészkek béléseihez használt anyagok eltérnek attól függően, miféle madárról is van szó, no meg az éghajlat is befolyásolja a választást – könnyen érthető, hogy a hűvös helyen élők jól szigetelő anyagokat használnak. Nem lepődünk meg azon, ha levelek, moha, vagy pókselyem kerül a fészekbe, azonban eléggé meghökkentő levedlett kígyóbőrrel találkozni ott, amelyet a madár jól láthatóan beépített a fészkébe. A The American Naturalist folyóiratban a Cornell Egyetem madárkutatói számoltak be vizsgálataik eredményéről.
Levedlett kígyóbőrrel nem fut össze oly gyakran egy madár, mint más fészekanyaggal, mégis igen gyakran találni a fészkekbe építve. Úgy tűnik, a madarak szándékosan keresik e bőröket, energiát fektetnek a felkutatásába, ez pedig arra utal, hogy a jelenléte növeli a fészekalj felnövekedésének sikerét. A kutatók most felmérték, miféle madarak használják a kígyóbőrt fészekbélésként.
78 madárfaj esetében figyelték meg ezt a fura szokást, amelyek között elsöprő többségben voltak az üregben, odúban fészkelők a nyitott fészket építőkkel szemben. A kutatók erről három különböző módszerrel is meggyőződtek.
Egy fészekmegfigyelési adatbázisból az derült ki, hogy 6,5-szer nagyobb eséllyel fog kígyóbőrt használni egy madár, ha odúban fészkel. Úgy tűnik tehát, az odús madarak számára jelent igazán előnyt a kígyóbőr használata.
A kutatók arra is kitértek, hogy kiderítsék, miféle haszna lehet egy kígyóbőr bélésnek. Elképzelhető, hogy csökkenti a fészekben lévő külső paraziták számát? Esetleg az adott madár ügyességét mutató fittségjelző? Vagy egészen más: távol tartja a fészekrablókat?
A harmadik lehetőséget találták helytállónak a szakemberek. A fészkeket figyelő kamerák adataiból kiderítették, hogy az odúban, üregben fészkelők számára kizárólag a kisemlősök jelentenek veszélyt, míg a nyitott fészket építők mind a ragadozó madarak, mind a kisemlősök rablásait elszenvedték.
Ez pedig a kutatók szerint arra utal, hogy a kígyóbőrrel azokat a kisemlősöket igyekeznek elijeszteni, amelyek evolúciójuk során alaposan megismerték már a kígyók jelentette veszélyt. Ezek a kisemlősök, ha a fészekbe bepillantva meglátják a kígyóbőrt, nagy valószínűséggel felveszik a nyúlcipőt, és a tojások, fiókák megússzák a felületes találkozást. A kígyóbőrrel védekező madarak szinte kizárólag kis termetű énekesmadár-fajok voltak, a nagyobb termetű madarak képesek erejüket használva megvédeni a fészket a kisemlősök támadásaitól.