Súlyosan veszélyeztetett szumátrai elefánt jött a világra
Az egyelőre névtelen borjú egészséges, eleven és 104 kilogrammot nyom.
Súlyosan veszélyeztetett szumátrai elefánt jött világra Indonéziában, november 4-én. A borjú egyelőre mindössze 104 kilogrammot nyom, felnőttkorára azonban elérheti akár az 5 tonnás tömeget és a 2,5 méteres magasságot is. A kiselefánt születése rendkívül ritka és fontos esemény, hiszen egy olyan populációhoz tartozik, amely a kihalás szélére sodródott.
A szumátrai elefánt (Elephas maximus ssp. sumatranus) az ázsiai elefánt alfaja, amely kizárólag Indonéziában, Szumátra trópusi erdeiben őshonos. A szigetet az elmúlt évtizedekben elképesztő mértékű erdőirtás érte, amely nyomán a szumátrai elefántok természetes élőhelyeinek csaknem 70 százaléka elpusztult. Emiatt az 1980-as években már csak legfeljebb 5000 egyede élhetett Szumátrán, ez a szám azonban hamar még kisebb lett. 2012-ben veszélyeztetettről súlyosan veszélyeztetetté minősítették át az alfajt, eddigre ugyanis – mindössze egy generáció alatt – mintegy felére csökkent a populációja.
Természetes élőhelyeik elvesztése kiszolgáltatottá tette a szumátrai elefántokat az orvvadászoknak, akik értékes agyaraik miatt vették célba őket. Bár tülkeik átlagosan rövidebbek, mint a többi ázsiai elefánté, azok még így is értékes portékának számítanak az illegális elefántcsont-piacon. Előhelyeik elvesztése miatt ráadásul egyre többször törnek be emberlakta területekre, ahol kárt tehetnek a terményben, a lakóházakban, sőt akár a lakosokban is, akik ezért az elefántok megmérgezésével, lelövésével állnak bosszút. Ezek hatására mára csak körülbelül 2400-2800 szumátrai elefánt maradt a világon.
Éppen ezért Indonézia tisztségviselői is üdvözölték a borjú születését, amelyről úgy gondolják, bizonyítja, hogy természetvédelmi programjaik működnek. Az újszülött elefántról elárulták, hogy teljesen egészséges, élénk és gyakorta járul tejért az anyjához. Nevet viszont egyelőre nem adtak neki.