Farkasokat fotóztak a Bükkben
A fényképeket egy újonnan kihelyezett vadkamera készítette, amely a farkasok mellett rókát, vadmacskát és őzet is lencsevégre kapott.
Farkasokat fotózott egy vadkamera a Bükk egyik erdejében. Az eszközt a Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület tagjai helyezték ki, akik a Facebookon közzé is tették a fényképeket.
A szervezet bejegyzéséből kiderül, hogy a kamera teljesen új, most telepítették egy, a farkasok által rendszeresen használt ösvényre.
Az egyik fotón jól látható, amint az egyik farkas egyenesen a kamerát bámulja.
Az egyesület szerint az állatnak feltűnhetett az idegen tárgy, amely korábban nem volt ott az ösvényen, ráadásul a fényképezőben lévő szűrő is kattanhatott, amit szintén meghallhatott.
A farkasok mellett az új kamera lencsevégre kapott egy rókát, egy őzet és egy vadmacskát is. Az ezekről készült képeket a bejegyzés alatti hozzászólások között lehet megtekinteni.
A szürke farkas (Canis lupus) Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 ezer forint. A Természetvédelmi Világszövetség adatai szerint nem veszélyeztetett, állománya stabil, hazai helyzete azonban már nem ennyire fényes. Az első világháború után teljesen eltűnt az országból és csak az 1980-as években jelent meg újra. Ma csupán maroknyi példánya él határainkon belül, ezért is indokolt védett státusza.
A farkasok jellemzően 5-9 egyedből álló falkákban élnek, de bizonyos esetekben ez a létszám a 30-at is meghaladhatja. A falkák rendkívül szervezett szociális csoportok, amelynek tagjai együtt szerzik a táplálékot és közösen nevelik a kölyköket.
A falka élén egy alfa-hím áll, aki a csoport egyedüli vezetője. Az alfa-hím személye harcok révén dől el, ám ezek nem életre-halálra mennek, mivel az alulmaradt egyed meghunyászkodása kioltja a győztes támadókedvét.
Más kutyafélékhez hasonlóan a farkas húst, csontot és növényeket is eszik. Falkában vadászva önmagánál jóval nagyobb termetű növényevőket zsákmányol, de a falkából kivert egyedek többnyire csak rágcsálókat és más, kisebb állatokat tudnak elejteni.
A farkasok közvetlen megfigyelése ritka jelenség, mivel kifinomult érzékszerveikkel sokkal hamarabb érzékelik az embert, mielőtt az észrevenné őket.