Szajkókkal újítják fel Magyarország erdőit
Ezek a madarak hatékonyan szaporítják a fákat, amivel fontos szolgálatot tesznek.
Szajkók is részt vesznek a magyar erdők felújításában – derül ki a Pilisi Parkerdő közleményéből. Mint írják, a szárnyas munkások Budapest 18. kerületében és Veresegyház határában is tevékenykednek.
Erdőfelújításról akkor beszélünk, amikor egy már meglévő erdőterületen szükségessé válik a faállomány megújítása, vagyis valamilyen módszerrel új faegyedeknek kell a területre kerülniük. Ez történhet mesterséges módon, ilyenkor az erdészek csemetéket vagy magokat ültetnek, de akár természetes úton is, például az idősebb fákról lehulló makkokból kifejlődő tölgyek esetében.
A Pilisi Parkerdő munkatársai egy másik természetes módszert alkalmaznak: szajkók számára készített, cser makkal megtöltött tálcákat szerelnek fel az erdőkben, ezzel a madarak élelemszerzési szokásait és „feledékenységét” használják ki a faszaporításhoz.
A szajkók hamar felfedezik a könnyű élelemszerzési lehetőséget, rákapnak a makkra, amit gondosan előválogatnak, és csak az egészséges szemeket viszik magukkal. Az eleséget ezután az erdő talajában, rengeteg kis éléskamrában tárolják, amelyek bizonyos részéről elfeledkeznek, így tavasszal számos fiatal tölgycsemete tud kihajtani belőlük.
Ezzel a módszerrel hektáronként akár a 600-700 darabot is elérheti az új csemeték tőszáma, amely már elegendő az erdők fokozatos átalakulásához.
Most a Pilisi Parkerdő Városierdő-fejlesztési Programjának egyik helyszínén, a 18. kerületi Kapocs utcai erdőben kezdenek serénykedni a szajkók. A Kapocs utca környékén az 1960-as évek előtt nem találhattunk volna erdőt, amely a port és a zajt képes lett volna megszűrni. Ennek orvoslására akkor – a rossz minőségű talaj miatt – az erdészek csak zömmel idegenhonos fafajokkal, akác és erdeifenyő csemetékkel tudtak zöldfelületet létrehozni. Napjainkra azonban ezek az egykorú fák már elöregedtek, így a kiserdő ellenállóképessége a klímaváltozás és a városi környezet okozta negatív hatásoknak jelentős mértékben lecsökkent. A probléma kezelését mesterséges csemeteültetéssel, valamint őshonos fafajok növekedését segítő beavatkozásokkal tudják biztosítani.
A Kapocs utcai erdőben idén októbertől mintegy 500 kilogramm makkot helyezik ki tálcákba, amelyekből elsősorban szárazságtűrő tölgyfajok, tehát kocsányos-, molyhos- és csertölgyek nőhetnek ki.
A Parkerdőben első alkalommal 2022-ben, Veresegyház határában próbálták ki a szajkókkal történő erdőfelújítási együttműködést. Ott egy rossz állapotú, száradó fenyves átalakításában vesznek részt a madarak, az eddigi tapasztalatok szerint eredményesen. Az általuk szétszórt makkok ma már életképes tölgycsemetékből álló újulatot alkotnak a fenyves alatt. Idén ősszel az ottani szajkótálcákba is újabb 200-300 kilogramm makk kerül ki.