A közelébe menni is veszélyes a halálalma fájának
Égési sérüléshez hasonló bőrgyulladást, torokduzzanatot és akár halált is okozhat.
Létezik egy fa Közép-Amerikában, amelynek minden egyes része mérgező. Termésének elfogyasztása halálos, törzsének érintése kínzó fájdalommal járhat, de a növényt még megközelíteni is kockázatos. A manszanilyafa (Hippomane mancinella) éppen ezért a világ legveszélyesebb fájának járó Guiness-rekordot is tartja.
A Floridában, Mexikóban és a Karib-térségben őshonos növény ránézésre nem tűnik különlegesnek: kevésben tér el egy átlagos gyümölcsfától, kerek termése almára hasonlít. Ezért, valamint mivel gyakran homokos tengerpartokon is nő, gyakran szokták strandalmaként emlegetni.
Charles Darwin azonban egy sokkal találóbb nevet talált neki: a természettudós a halál almájának nevezte.
Hogy ezt a nevet mivel érdemelte ki a termés, azt jól mutatja Nicola Strickland esete, aki egy 2000-ben megjelent tanulmányban leírja, milyen élmény volt, amikor evett belőle. A nő éppen a Karib-tenger déli részén található Tobago szigetén nyaralt, amikor az egyik tengerparton zöld gyümölcsöket vett észre a kókuszok és mangók között heverni. Strickland elhamarkodottan beleharapott az ismeretlen, mandarin nagyságú termésbe, amelyet nagyon finomnak és édesnek talált. Ösztönzésére barátja is megkóstolta a gyümölcsöt, de nem sokkal később mindketten megbánták ezt a döntést.
Pillanatokkal később csípős érzésre lettünk figyelmesek a szánkban, ami lassan égetővé, könnyfacsaróvá erősödött, torkunk pedig mintha elkezdett volna összeszűkülni. A következő órákban a tünetek egyre rosszabbá váltak, végül szilárd ételt már alig tudtunk lenyelni a szörnyű fájdalomtól és egy gégénket elzáró daganat érzetétől. A fájdalmat az alkohol erősítette, de a tej kicsit enyhítette
– olvasható a beszámolóban.
A két nő tünetei a következő 8 órában enyhülni kezdtek, később pedig világossá vált számukra, hogy olcsón megúszták az esetet. A manszanilyafa gyümölcse ugyanis súlyos következményekkel járhat: többek között gyomor-bélrendszeri vérzést és halált is okozhat.
De növénynek nemcsak a termése, hanem számos egyéb része is veszélyes. A fa nedve sűrű, tejszerű folyadék, amely mérgező anyagokkal, úgy nevezett forbol-észterekkel van tele.
Ezért kérgének megérintése égési sérülésekhez hasonló bőrgyulladást okozhat.
De hozzányúlni sem feltétlenül kell, hogy a manszanilyafa ártani tudjon az embernek. Egy 2011-es publikáció arról számol be, hogy egy csapatnyi diáknak már attól is bőr- és szemgyulladása lett, hogy beálltak a fa alá eső idején. Mivel a forbol jól oldódik a vízben, a növényhez érő esőcseppek magukban hordozták a mérgező anyagot, a diákokra csöppenve pedig tünetekhez vezettek.
Ezt a fát tehát érdemes minél messzebbre elkerülni.