Veszélyes idegen rák tűnt fel a Dunában
Az állatot a világ száz legártalmasabb inváziós faja között tartják számon.
Kínában őshonos gyapjasollós rákot talált egy horgász a Duna ausztriai szakaszán, Linzben. A Heute beszámolója szerint ez az állat képes elvágni a horgászzsinórt és a csalit is észrevétlenül elcsenheti, ennél azonban jóval nagyobb bajt is okozhat.
Az idegenhonos példányt felfedező férfi attól tart, hogy a rák elszaporodhat a Dunában, ezzel pedig kárt tehet annak élővilágában. A gyapjasollós rák (Eriocheir sinensis) ugyanis inváziós fajnak számít, amely kiszoríthatja az őshonos állatokat életterükről, felgyorsíthatják a folyómedrek erózióját és eltömíthetik a vízbeeresztő nyílásokat.
A faj feltehetőleg kereskedőhajók révén jutott el Európába, ahol aztán gyorsan el is terjedt. Észak-Amerikában is felütötte fejét, ahol a keleti és nyugati partnál egyaránt beszámoltak jelenlétükről.
Kártékonysága miatt tartása és importálása tilos az Egyesült Államokban, Kanadában, Új-Zálandon és az Egyesült Királyságban is, a Természetvédelmi Világszövetség pedig a világ 100 legártalmasabb inváziós faja közé sorolta.
Az állat jól felismerhető az ollóit borító szőrről, amelyről nevét is kapta. Testének szélessége jellemzően 8 centiméter széles, de a nagyobb egyedek akár a 10 centimétert is elérhetik. Lábaik hosszúsága viszont ennek a kétszeresét is meghaladhatják. Színük változatos: lehetnek szürkészöldek, illetve a barna számos árnyalatát is viselhetik.
A gyapjasollós rák mindenevő, és nem nagyon válogat ha táplálkozásról van szó. Ebből adódóan könnyen elterjednek, szinte bármelyik területen, ahol nagy étvágyukkal aztán sok kárt okoznak. Az amerikai megfigyelések azt mutatják, hogy elfogyasztják sok őshonos faj ikráját, kárt tesznek a vízi növényzetben és számos gerinctelen állatfajon is ragadoznak.